DPS-y są nieprzystosowane do opieki nad alkoholikami

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   15 czerwca 2016 14:05


DPS-y są nieprzystosowane do opieki nad alkoholikami W Polsce jest tylko jeden dom pomocy społecznej przystosowany do opieki nad uzależnionymi od alkoholu. Fot. Alex Ranaldi/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Nadużywanie alkoholu przez część mieszkańców domów pomocy społecznej stanowi obecnie jeden z poważniejszych problemów w funkcjonowaniu tych placówek. Tymczasem kierowanie osób uzależnionych od alkoholu do "normalnych" DPS-ów trwa już od lat - zauważa Dziennik Gazeta Prawna.

Pensjonariusze DPS-ów uzależnieni od alkoholu powodują szereg problemów - zdarza się, że wszczynają awantury, ubliżają, naruszają nietykalność cielesną członków personelu, niszczą mienie, żebrzą w trakcie wyjść poza dom czy zakłócają ciszę nocną - podaje DGP. Personel może wezwać wówczas policję, jednak czasami ze względu na odległość między izbą wytrzeźwień a DPS-em lub z uwagi na stan zdrowia pensjonariusza nawet takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Alkoholizm stanowi przeciwwskazanie do umieszczenia w DPS-ie, jednak często zdarza się, że ośrodki pomocy społecznej i tak kierują do domów takie osoby, gdyż - zdaniem DGP - niejednokrotnie wybawia je to z kłopotu pracy z problematycznym klientem. 

Według DGP wobec "trudnych" alkoholików dyrektorzy domów często stosują różne, nie zawsze zgodne z prawem, rozwiązania - począwszy od wprowadzania zakazu spożywania alkoholu na terenie placówki, przez prowadzenie kontroli mieszkańców, a skończywszy na zakazie wyjść czy wstrzymaniu wypłaty środków finansowych.

Do rozwiązania problemu mogłoby się przyczynić utworzenie sieci domów dla osób uzależnionych od alkoholu, ale obecnie nie ma przepisów, które regulowałyby funkcjonowanie takich placówek. W efekcie w Polsce działa tylko jeden tego typu wyspecjalizowany DPS, który jest finansowany z tzw. funduszu korkowego (pieniądze z zezwoleń na sprzedaż alkoholu) - mieści się w Krakowie, nomen omen przy ul. Rozrywka 1. Obok świadczenia usług typowych dla DPS-ów prowadzi również terapię uzależnień.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.