Dzienne domy opieki medycznej - konkurs już w lipcu
Autor: MK/Rynek Seniora   24 czerwca 2015 16:13

W ciągu najbliższych 2-3 tygodni zostanie ogłoszony konkurs dla podmiotów zainteresowanych prowadzeniem dziennych domów opieki medycznej - powiedział 24 czerwca br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Dariusz Poznański, z-ca dyr. Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Poznański podkreślił, że jest to pierwszy projekt, w ramach którego Ministerstwo Zdrowia otrzymało środki z UE na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. - Dotychczas mieliśmy jedynie możliwość  dofinansowywania projektów o charakterze inwestycyjnym - tłumaczył.

- Wiem, że zainteresowanie tym projektem wśród podmiotów ochrony zdrowia jest bardzo duże. W tej chwili trudno nam powiedzieć, jaki będzie profil jednostek, które zostaną wyłonione w konkursie i w ramach pilotażu będą prowadziły dzienne domy opieki medycznej. Konkurs, który ogłosimy adresowany będzie do wszystkich typów podmiotów leczniczych - tłumaczył.

Uruchomienie pilotażowego programu dziennych domów opieki medycznej to jedna z inicjatyw, które Ministerstwo Zdrowia zamierza podjąć, by poprawić sytuację osób starszych w naszym kraju.

Jak poinformował Poznański, ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane na stronie www.zdrowie.gov.pl.  - Na stronie tej ogłaszane są wszystkie konkursy w ramach unijnych programów operacyjnych, w których dysponentem środków jest Ministerstwo Zdrowia. Proszę śledzić ją na bieżąco - powiedział. 

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Senioralnej przedstawiciele resortu przedstawili informację na temat tych działań w kontekście tzw. Active Aging Index – Indeks Aktywnego Starzenia się (i słabego miejsca Polski jeśli chodzi o poziom tego wskaźnika).     

Sugestie uczestników I Forum Rynku Seniora - do wykorzystania
Podczas rundy pytań poseł Michał Szczerba, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej nawiązał do postulatów zgłaszanych przez uczestników I Forum Rynku Seniora, które odbyło się 18 czerwca br. w Warszawie.

Czytaj: Diagnoza na Forum Rynku Seniora: brak koordynacji, niedostateczne finansowanie
Czytaj: 
Eksperci na Forum Rynku Seniora: wciąż nie leczymy kompleksowo

Pytał przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia m.in. o możliwość wprowadzenia tzw. Całościowej Oceny Geriatrycznej nie tylko w szpitalach, ale na poziomie opieki ambulatoryjnej.

- Uczestnicy debaty, w której miałem okazję uczestniczyć, zwracali również uwagę na zjawisko niewykorzystywania wszystkich środków przeznaczanych przez wojewódzkie oddziały NFZ na udzielanie świadczeń z zakresu geriatrycznej opieki ambulatoryjnej - powiedział.

- Poradnie zwracają je do NFZ - tłumaczył. - Zdaniem uczestników debaty przyczyną tego może być fakt, iż lekarze POZ nie wystawiają skierowań do geriatrów tak często, jak wynikałoby to z potrzeb pacjentów. Rozwiązaniem sugerowanym przez biorących udział w debacie mogłaby być likwidacja obowiązku posiadania skierowania do poradni geriatrycznej.

Ministerstwo na razie jest na „nie”
Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia tłumaczyła, że aby Całościowa Ocena Geriatryczna na poziomie ambulatoryjnym była skuteczna, lekarze i pielęgniarki muszą się jej nauczyć. – W tej chwili trwa wdrażanie tej procedury w szpitalach, jeszcze nie wszystkie ja stosują – tłumaczyła.

Odnosząc się o pomysłu likwidacji obowiązku posiadania skierowania do lekarza geriatry Małecka-Libera stwierdziła, że Ministerstwo Zdrowia nie zastanawia się na razie nad wprowadzeniem w życie tego postulatu. - Mimo, iż liczba lekarzy geriatrów w naszym kraju wzrosła, a kolejni się kształcą, nie jesteśmy na takim etapie, by rozważać tę możliwość - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.