Dzienne domy opieki medycznej: ruszyło podpisywanie umów
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   16 czerwca 2016 12:02

Jak poinformowało portal rynekseniora.pl Ministerstwo Zdrowia, 16 czerwca mają zostać podpisane pierwsze umowy z wnioskodawcami, zaś proces kontraktacji potrwa do końca czerwca. Finalnie dofinansowanie otrzyma 54 wnioskodawców na łączną kwotę nieco ponad 52 mln zł.

Konkurs na tworzenie dziennych domów opieki medycznej (DDOM) został ogłoszony 23 lipca 2015 r. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Jego przedmiotem było dofinansowanie projektów, mających na celu pilotażowe wdrożenie i przetestowanie standardu DDOM. Pula środków do rozdysponowania wynosiła 40 mln zł, a każdy z wybranych projektów mógł liczyć na dofinansowanie na poziomie ok. 1 mln zł (ale nie wyższym niż 1 mln zł).

Pod koniec lutego 2016 r. Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Zdrowia poinformował, że konkurs się zakończył, a ze 148 złożonych wniosków wybrano 41 projektów, z których każdy miał otrzymać wsparcie w wysokości ok. 1 mln zł.

Następnie pod koniec kwietnia 2016 r. zwiększono alokację na DDOM - listę projektów do dofinansowania poszerzono do 58 projektów na łączną kwotę 55,9 mln zł.

Cała lista dofinansowanych projektów dostępna TUTAJ

DDOM - są aktualne informacje
15 czerwca 2016 r. MZ poinformowało portal rynekseniora.pl o ostatecznym kształcie dofinansowania programu oraz o terminach podpisywania pierwszych umów.

- Wstępnie na konkurs zaplanowano kwotę w wysokości 40 mln zł, jednak w wyniku zwiększenia kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w ramach konkursu - umowy zostaną zawarte z 54 wnioskodawcami na łączną kwotę dofinansowania 52 122 134,11 zł - sprecyzował resort zdrowia.

Jak ponadto informuje MZ, podpisywanie umów ma ruszyć już dziś (16 czerwca).

- Pierwsze umowy zostaną podpisane 16 czerwca 2016 r. Zakończenie procesu kontraktacji planowane jest na koniec czerwca - donosi resort zdrowia.

Wcześniej, mimo rozstrzygnięcia konkursu świadczeniodawców przygotowujących się do prowadzenia DDOM niepokoiła cisza ze strony MZ - kilkadziesiąt podmiotów które wygrało konkurs czekało na podpisanie umów.

Czytaj też: FPZ do Ministerstwa Zdrowia: jaka będzie przyszłość dziennych domów opieki medycznej?

Niektóre podmioty, mimo braku finansowania, rozpoczęły jednak tworzenie DDOM. Jednym z nich był Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach należący do Grupy EMC Szpitale.

Czytaj też: Katowice: wkrótce otwarcie domu dziennej opieki medycznej

Na łamach GW dyrektor katowickiego Szpitala Geriatrycznego Jarosław Derejczyk tłumaczył, że formy dziennej opieki nad starszymi osobami funkcjonują w rozwiniętych krajach od 25 lat, zaś w Polsce do niedawna była w tym obszarze luka. Wyjaśniał, że placówki są potrzebne m.in. pacjentom z otępieniem, ponieważ są oni szczególnie wrażliwi na zmianę otoczenia; zagwarantowanie im codziennego powrotu do własnego domu zmienia sytuację.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR