Eksperci alarmują: Fundusz oferuje zbyt mało za pielęgniarską opiekę domową

RYNEK OPIEKI

Autor: Centrum Prasowe PAP/Rynek Seniora   01 grudnia 2016 12:01


Eksperci alarmują: Fundusz oferuje zbyt mało za pielęgniarską opiekę domową Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ze złożonych przez oddziały NFZ propozycji wysokości stawek za tzw. osobodzień w pielęgniarskiej opiece domowej na 2017 r, wynika, że chcą one za to świadczenie znacznie mniej niż zakłada rekomendowana przez AOTMiT stawka bazowa.

Zdecydowania większość wojewódzkich oddziałów NFZ nie zastosuje się do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w zakresie stawki bazowej świadczenia długoterminowej opieki pielęgniarskiej w warunkach domowych na poziomie 30,08 zł.

Tak wynika ze złożonych przez oddziały deklaracji wysokości stawek za tzw. osobodzień na rok 2017. Chcą one za pielęgniarską opiekę domową płacić znacznie mniej. Niektóre nawet o 30 proc.

- Według szacunków dostępnych Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym", niezbędne minimum finansowe gwarantujące utrzymanie odpowiedniego poziomu świadczeń opieki pielęgniarskiej realizowanych w domu pacjenta na poziomie wymaganym przez NFZ, powinno wynosić 36 zł za osobodzień - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

- Zejście poniżej tej kwoty odbija się na jakości oferowanych świadczeń - uważa dr Szawałkiewicz.

Z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ jedynie trzy oferują stawkę 30,08 zł za osobodzień świadczenia. Pozostałe województwa wyceniają je na ok. 25 zł (świętokrzyskie i wielkopolskie), 24 zł (lubelskie i opolskie), a województwo łódzkie nawet na 22,60 zł - wynika z informacji przekazanej mediom przez Koalicję.

Członkowie Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" są zaniepokojeni dysproporcjami w wycenie świadczeń w poszczególnych województwach.

Większość oddziałów NFZ nie uwzględnia rekomendacji Agencji w propozycjach finansowych na 2017 r., choć - jak twierdzi Koalicja - prezes Funduszu deklarował, że stawki te wzrosną od stycznia 2017 roku, a oddziały wojewódzkie NFZ otrzymały z centrali środki finansowe na ten cel.

Koalicja zwraca także uwagę, że takie działania powodują pogłębienie się różnic pomiędzy poszczególnymi rejonami kraju i wewnątrz danego województwa. Tymczasem koszt opieki nad pacjentem jest zbliżony w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR