Eksperci: aplikacje i urządzenia mobilne przyszłością w opiece nad przewlekle chorymi

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 stycznia 2016 10:30


Eksperci: aplikacje i urządzenia mobilne przyszłością w opiece nad przewlekle chorymi Już dziś każdy smartfon lub inne urządzenie mobilne posiada zainstalowaną co najmniej jedną aplikację monitorującą zdrowie właściciela. Fot. Fotolia

Popularność aplikacji i gadżetów fitnessowych, a także monitorujących stan zdrowia, gwałtownie rośnie. W opinii ekspertów technologie te mogą stać się istotnym elementem systemu opieki zdrowotnej - zwłaszcza w profilaktyce i walce z chorobami przewlekłymi.

Raport Imaging Technology News wskazuje, że 2/3 Amerykanów byłoby gotowych zrezygnować z tradycyjnych wizyt lekarskich i podstawowych badań na rzecz diagnostyki i zbierania informacji za pomocą elektronicznych gadżetów oraz aplikacji. Opracowanie PwC wymienia stopniowe wprowadzanie urządzeń mobilnych oraz aplikacji do systemu opieki zdrowotnej wśród trzech najważniejszych trendów technologicznych 2016 r. Już dziś każdy smartfon lub inne urządzenie mobilne posiada zainstalowaną co najmniej jedną aplikację monitorującą zdrowie właściciela.

- Zaufanie, jakim pacjenci darzą aplikacje, wynika zapewne po części z tego, że smartfony są bardzo intymnymi urządzeniami. Towarzyszą nam przez cały dzień, pomagają nam w kontaktach z innymi ludźmi, dają dostęp do pieniędzy, przechowują nasze wspomnienia. Nic dziwnego, że ufamy im także w kwestiach dotyczących naszego zdrowia - mówi Jan Stradowski, redaktor prowadzący miesięcznika "Focus", absolwent studiów medycznych.

- Warto pamiętać o tym, że lekarz - zwłaszcza w realiach polskiej służby zdrowia - jest osobą trudno dostępną. System jest tak skonstruowany, że trafiamy do niego z reguły wtedy, gdy jesteśmy chorzy. Lekarze często nie mają czasu lub zachęt finansowych do tego, by zajmować się np. profilaktyką chorób i promowaniem zdrowego stylu życia - podkreśla Stradowski.

Aplikacje i gadżety medyczne mogą w opinii Stradowskiego stać się także istotnym elementem systemu opieki nad osobami przewlekle chorymi.

- Monitorowanie osób przewlekle chorych to dziedzina, z którą służba zdrowia nie radzi sobie zbyt dobrze. Natomiast smartfony w połączeniu z czujnikami czy innymi urządzeniami, takimi jak nowoczesne zegarki czy opaski, mogą zbierać i analizować dane praktycznie non-stop - przekonuje ekspert.

Stradowski zwraca jednak uwagę na potrzebę objęcia tego typu danych szczególną ochroną, który zapewniłaby techniczne i prawne bezpieczeństwo tak wrażliwym informacjom.

- Kluczową kwestią jest wykorzystanie danych z aplikacji i osobistych urządzeń medycznych. Powinny być one wyjątkowo ściśle chronione i zarazem dostępne dla pacjenta czy lekarza w razie potrzeby. To wielkie wyzwanie dla producentów aplikacji, bo np. w przypadku chorób przewlekłych potrzebne są produkty, które będą mogły stabilnie działać przez wiele lat - dodaje Stradowski.

Według opracowania McKinsey & Company z 2015 r. wartość całej branży medycznej opartej na urządzeniach, aplikacjach i usługach cyfrowych może w samych Stanach Zjednoczonych do końca 2016 r. wynosić od 300 do 450 mld dol.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.