Eksperci krytykują nowe świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych. Dlaczego?

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   01 marca 2016 08:31


Eksperci krytykują nowe świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych. Dlaczego? Zbyt krótki wymóg opieki nad niepełnosprawnym i pośrednie uzależnianie świadczeń od dochodów to główne zarzuty ekspertów wobec planowanej pomocy dla opiekunów. Fot. Fotolia

Nowe zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych mogą doprowadzić do wyłudzeń i być niekonstytucyjne - alarmują na łamach Rzeczpospolitej specjaliści.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach przedemerytalnych zakłada, że osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna nieprzerwanie co najmniej 365 dni, po śmierci podopiecznego lub utraty przez niego orzeczenia o niepełnosprawności będą miały prawo do świadczenia przedemerytalnego. 

Czytaj więcej: MRPiPS: opiekunowie niepełnosprawnych zyskają prawo do zasiłku lub świadczeń

Prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Instytutu Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że roczny wymóg opieki nad niepełnosprawnym jest zbyt krótki i może doprowadzić do nadużyć. Ekspertka, podobnie zresztą jak konstytucjonaliści, twierdzi ponadto, że nowe zasady przyznawania świadczenia przedemerytalnego mogą być też niekonstytucyjne - ponoć projektodawca chce pośrednio uzależnić otrzymywanie świadczenia przedemerytalnego od sytuacji materialnej opiekuna.

Planowane przepisy wykluczają z grona świadczeniobiorców opiekunów, którzy nie otrzymali specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo są w lepszej sytuacji materialnej. Specjalny zasiłek opiekuńczy, którego pobieranie ma umożliwiać późniejszą wypłatę świadczenia przedemerytalnego, przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Można go otrzymać, jeżeli łączny dochód rodziny opiekuna i rodziny niepełnosprawnego w przeliczeniu na osobę nie przekracza 623 zł netto. Zasiłek wynosi 520 zł miesięcznie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.