
Brak wiedzy i pieniędzy - to dwa czynniki, które zdaniem specjalistów przyczyniają się do tego, że leczenie bólu w Polsce idzie tak opornie.
Prof. Jacek Łuczak z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i ordynator poznańskiego Hospicjum Palium tłumaczy „Dziennikowi Zachodniemu”, że lekarze w Polsce niepotrzebnie boją się stosować morfinę oraz inne leki opioidowe.
Przytacza badania prowadzone w USA, z których wynika, że 13,8 tys. chorych na raka, otrzymujących morfinę, uzależniło się tylko czterech. Jego zdaniem lęk lekarzy przed morfiną wynika z niedouczenia. Na wielu uczelniach medycznych w Polsce wciąż brakuje zajęć obowiązkowych z zakresu medycyny paliatywnej.
Jak podkreśla profesor, studenci powinni uczyć się nie tylko teorii, ale mieć koniecznie praktyki w hospicjach, gdzie mogą zobaczyć, że chorzy, którzy otrzymują morfinę lub inne opioidy, normalnie funkcjonują, mają jasny umysł.
Prof. Andrzej Kübler, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (do jego kliniki trafiają chorzy na raka na nowatorski zabieg leczenia bólu alkoholem), potwierdza, że problem z leczeniem bólu jest poważny w całej Polsce.
Tłumaczy, że kłopoty z dostępem do leczenia bólu, w tym brak szkoleń dla lekarzy, wynikają z niewłaściwego finansowania.
Więcej: www.dziennikzachodni.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych