Eksperci: niezbędna jest szybka zmiana podejścia do opieki senioralnej
Autor: PAP/Rynek Seniora   12 października 2015 10:45

Brak odpowiedniej liczby lekarzy geriatrów to nie jedyny problem, jaki wskazują środowiska medyczne, naukowe i sami seniorzy. Jak mówią, niezbędna jest szybka zmiana podejścia do opieki senioralnej, która opiera się nie tylko na opiece szpitalnej, ale i społecznej.

- Najważniejszym wyzwaniem jest przestawienie całego systemu myślenia o ochronie zdrowia osób starszych. Biorąc pod uwagę wyzwania demograficzne, jakie przed nami stoją, jest to przede wszystkim dalsze tworzenie systemu opieki geriatrycznej w zakresie pełnego zakresu usług, czyli nie tylko opieki szpitalnej, ale również rehabilitacji geriatrycznej, której w Polsce praktycznie nie ma - powiedział PAP krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii w Polsce prof. Tomasz Kostka.

Prof. Kostka: niezbędne jest szybki przeformułowanie polityki senioralnej
Jak podkreślił, obecnie szpitale koncentrują się na leczeniu konkretnej choroby, a NFZ płaci za konkretne działanie, usługę medyczną. - To, do czego powinniśmy zmierzać, to poprawa całego stan zdrowia naszego podopiecznego w starszym wieku. Bardzo często jest tak, że np. pacjent leczony kardiochirurgicznie, przy zastosowaniu bardzo zaawansowanej technologicznie operacji, ze względu na brak odpowiedniej opieki do domu nie wraca - mówił Kostka.

 - Wtedy te wszystkie inwestycje, które my władamy w nowoczesną medycynę niestety nie przynoszą takich korzyści jak byśmy oczekiwali. Usługa została wykonana, ale osoba starsza nie wróciła do swojego środowiska domowego i nie funkcjonuje - to jest największy problem - dodał.

Jego zdaniem niezbędne jest szybkie przeformułowanie polityki senioralnej. Jednym z priorytetów powinno być tworzenie takich oddziałów geriatrycznych, gdzie osoby starsze np. po zabiegach ortopedycznych, mogłyby np. przez miesiąc odbywać rehabilitację, by po powrocie do domu być w stanie samemu funkcjonować. Drugą kwestą, jest tworzenie domów dziennego pobytu, ośrodków tzw. hospitalizacji jednodniowej, domów seniora – „wszystkich tych form, które funkcjonują w innych krajach, a których tworzenie w Polsce tak naprawdę ma miejsce dopiero od kilku lat” - wskazał Kostka.

 - Musimy zdać sobie sprawę, że mówiąc np. o domach dziennego pobytu mówimy o setkach tysięcy seniorów w Polsce, czy nawet o milionach, dla których powinniśmy je stworzyć. Ta liczba osób wymagających tego rodzaju pomocy będzie przecież stopniowo wzrastać - dodał.

Czytaj również: Przekształcanie interny w oddziały wewnętrzno-geriatryczne to dobry kierunek

Jednym z rozwiązań, wskazywanych przez środowiska medyczne, mogłoby być także umożliwienie osobom starszym korzystanie z opieki paliatywnej w hospicjach. - Momentami dochodzi się to zatrważającego wniosku, że pacjent z chorobą nowotworową, najczęściej są to osoby starsze, który jest w terminalnym okresie swojej choroby, ma niestety to „szczęście”, że choruje na chorobę nowotworową, ponieważ ma o wiele lepszą opiekę niż pacjent umierający z innych powodów - zaznaczył Kostka.

- Najczęściej pacjenci umierający z powodu niewydolności krążenia, niewydolności oddechowej, otępienia znacznego stopnia, niestety nie mają takiej opieki, jakiej wymagają i jaką mają osoby cierpiące na raka. A ci chorzy również cierpią, mają dolegliwości bólowe i możliwości ulżenia, złagodzenia bólu tym cierpieniom w terminalnej fazie choroby jest niezwykle istotny - dodał.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.