Ekspert BCC: pakiet pomija opiekę paliatywną w hospicjach onkologicznych

RYNEK OPIEKI

Autor: DKX/Rynek Seniora   13 stycznia 2015 12:11


Ekspert BCC: pakiet pomija opiekę paliatywną w hospicjach onkologicznych

Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club dokonali oceny działań rządu w IV kwartale 2014 roku. - Działania Ministerstwa Zdrowia w tym okresie oceniam na 2 punkty w skali pięciopunktowej - mówi Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia gospodarczego gabinetu cieni BCC, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych "POLMED”.

Jak podkreśla ekspert, ocena dotyczy ostatniego kwartału 2014, więc nie uwzględnia pozytywnego faktu skutecznego zażegnania przez ministra zdrowia 7 stycznia, po 15 godzinach rozmów, patu w negocjacjach z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie zamkniętych od 1 stycznia gabinetów lekarskich i osiągnięcie porozumienia w sprawie ich otwarcia. Ten fakt będzie przedmiotem oceny za I kwartał 2015.

Zdaniem Anny Janczewskiej-Radwan, do działań, które zasługują na aprobatę należy determinacja Ministerstwa Zdrowia we wprowadzeniu od stycznia 2015 roku ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli tzw. pakietu onkologicznego i kolejkowego.

Celem ma być zniesienie limitów, szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia pacjentów onkologicznych w terminie do 9 tygodni od wystawienia Zielonej Karty oraz skrócenie kolejek pacjentów do innych specjalności.

Zdaniem eksperta BCC krytycznie ocenić należy za to tryb i sposób wdrażania pakietu onkologicznego i kolejkowego oraz brak rzetelnego wyliczenia kosztów wprowadzenia tej reformy i wskazania źródeł jej finansowania w budżecie 2015.

Ograniczony dialog ze środowiskiem medycznym w sprawie tego pakietu spowodował problemy z dostępem pacjentów do usług podstawowej opieki zdrowotnej i zamknięciem gabinetów lekarskich do 5 stycznia 20.

- Negatywnie należy ocenić też pominięcie w pakiecie onkologicznym bezlimitowego świadczenia usług przez hospicja onkologiczne i finansowania opieki paliatywnej pacjentów tych hospicjów – ocenia Anna Janczewska-Radwan.

W rezultacie pacjent po zakończeniu leczenia onkologicznego lub z zaawansowaną choroba nowotworową nie ma gwarancji dalszej specjalistycznej opieki medycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.