Ekspert: należy stworzyć sprawny system kontroli DPS-ów
Autor: Gazeta Wyborcza Poznań/Rynek Seniora   07 kwietnia 2015 10:29

Sprawny system kontroli placówek typu DPS, wsparcie dla rodzin opiekujących się bliskimi w domach, profesjonalne szkolenia dla opiekunów osób starszych - to tylko niektóre postulaty zgłaszane przez prof. Zbigniewa Woźniaka, socjologa z UAM w Poznaniu.

Zdaniem naukowca w placówkach takich jak DPS istnieje duże ryzyko nieprawidłowości, relacja w nich opierają się na stosunku zależności. Ważne, żeby w porę wyłapywać sygnały o problemach.

Sposobem na to może być na przykład powołanie rady społecznej domu. W jej skład mogliby wchodzić m.in. pensjonariusze i najbardziej aktywni członkowie ich rodzin. Zdaniem prof. Woźniaka w radach nie powinno być pracowników DPS-u.  

Według niego ważne jest też stworzenie standardów regulujących funkcjonowanie instytucji takich  jak DPS. Kontrole powinny dotyczyć zarówno placówek publicznych, jaki i prywatnych. Osoby, które je wykonują powinny być jednak odpowiednio przeszkolone.  

Kolejnym elementem, na który zwraca uwagę profesor jest wsparcie dla rodzin opiekujących się swoimi bliskimi w domach. Zachętą mogłoby być na przykład zaliczanie do emerytury czasu poświęconego na opiekę nad rodzicami. Opiekunowie osób starszych, zwłaszcza leżących, wymagają też profesjonalnych szkoleń, na które w tej chwili nie bardzo mogą liczyć.

W rozmowie z poznańską Gazetą Wyborczą Woźniak odnosi się do informacji  o nieprawidłowościach  w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Zamenhofa w Poznaniu. Wyniki kontroli przeprowadzonej w tej placówce nie zostały jeszcze upublicznione.  

 Więcej: www.poznan.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR