
Jeśli opiekun nie szuka pomocy, nierzadko - zdaniem eksperta - zaczyna "tracić" życiowe role: matki, pracownika, przyjaciela, córki - i staje się tylko opiekunem. Wówczas, choć poświęca się całkowicie choremu, jego stan psychiczny wpływa negatywnie na jakość opieki. Niepokój, frustracja i strach generują podobne odczucia u podopiecznego. Wówczas należy poważnie zastanowić się, czy nie powierzyć opieki specjalistom.
Zdaniem dr Małgorzaty Pędzik, geriatry, wyspecjalizowana opieka jest kluczowa w przypadku pacjentów demencyjnych.
- Po pierwsze dlatego, że każdy z nich ma nieco inne potrzeby. Po drugie, tego rodzaju opieka łączy różne dziedziny medycyny. W nowoczesnych centrach profesjonalnie przygotowany personel zaleca aktywności, które chronią neurony i wydłużają ich żywotność, co jest kluczowe w przypadku chorych z demencją - mówi.
Opieka bywa bardzo wymagająca
Zdaniem dra Prouskasa decyzja, czy i kiedy zgłosić się po pomoc dla chorej osoby do profesjonalnego ośrodka opieki, jest kwestią indywidualną, nie można jej za nikogo podjąć.
- Przy takim dylemacie rodzina musi zadać sobie pytanie, czy jest osoba, która chciałaby się podjąć opieki nad chorym w domu rodzinnym. Następnie trzeba mieć pewność, że ta osoba sobie z tym poradzi - nie tylko fizycznie i finansowo, ale też psychicznie - mówi dr Costis Prouskas.
Wyjaśnia, że zawsze warto odpowiedzieć sobie na obiektywne pytania: czy będziemy w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, zagwarantować bezpieczeństwo, odpowiednie zajęcia, a co ważne, nie zmienić przy tym swojego życia, charakteru, przyzwyczajeń, nastawienia do bliskiej osoby?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych