Elbląg: całodobowy monitoring w DPS-ie nielegalny?

RYNEK OPIEKI

Autor: Elblag24.pl/Rynek Zdrowia   19 sierpnia 2016 09:01


Elbląg: całodobowy monitoring w DPS-ie nielegalny? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kontrola w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” w Elblągu, przeprowadzona wnioska Rzecznika Praw Obywatelskich ujawniła, że pensjonariusze byli całodobowo monitorowani. Mogło to stanowić formę ingerencji w prywatność mieszkańców oraz pracowników ośrodka.

W domu zainstalowany jest monitoring. Kamery telewizji przemysłowej umieszczono na korytarzach, w jednej ze świetlic oraz na zewnątrz budynku.

Kwestia stosowania monitoringu w domach pomocy społecznej, w związku z jej pominięciem w przepisach regulujących funkcjonowanie tych placówek, od kilku lat jest w zainteresowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem monitorowanie tego typu placówek może stanowić formę ingerencji w prywatność mieszkańców, pracowników oraz innych osób znajdujących się na terenie obserwowanego budynku.

W piśmie do minister pracy RPO stwierdził, że brak przepisów regulujących tę materię prowadzi do wniosku, że obecnie instalowanie kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w domach pomocy społecznej może naruszać przepisy konstytucji. 

Zespół wizytujących inspektorów pozytywnie jednak ocenił obszary takie jak: traktowanie mieszkańców przez personel, oddziaływania kulturalno-oświatowe realizowane na rzecz mieszkańców, usługi opiekuńcze, prawo do kontaktów z rodziną oraz prawo do praktyk religijnych, a także dostosowanie placówki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dom Pomocy Społecznej w Elblągu jest jednostką budżetową podległą Gminie Miasto Elbląg. Wizytowany DPS przeznaczony jest dla 135 osób, w tym dla 85 osób w podeszłym wieku i 50 osób przewlekle somatycznie chorych. 

Więcej: www.elblag24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR