Enel-Med zmienia strategię: domy opieki blisko aglomeracji i dla zamożnych
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   15 grudnia 2015 10:41

Ponad rok temu Grupa Enel-Med zapowiadała budowę sieci domów opieki w zachodniej Polsce głównie dla niemieckich emerytów. Obecnie zmienia strategię i stawia na ośrodki opieki w okolicach dużych aglomeracji dla zamożnych polskich seniorów. Właśnie kupiła ośrodek opiekuńczy pod Łodzią, zapowiada też inwestycję w stolicy.

- Plany budowy ośrodków na Pomorzu Zachodnim i na Dolnym Śląsku zostały zawieszone z powodu braku finansowania ze strony partnerów zewnętrznych. Dlatego nie komunikujemy tej ścieżki, gdyż jest ona terminowo nieokreślona. W związku z tym postanowiliśmy pójść nieco inną drogą i budować domy seniora w miejscach, gdzie mamy swoje centra medyczne - powiedział portalowi rynekseniora.pl Adam Rozwadowski, prezes CM Enel-Med.

- W ten sposób będziemy mogli zapewnić podopiecznym nie tylko opiekę socjalną, ale też własną opiekę medyczną w bardzo szerokim zakresie - począwszy od stomatologii, a kończąc na neurochirurgii - dodał.

Pierwsza inwestycja w Łodzi, kolejna w Warszawie?
Dlatego 9 grudnia 2015 r. Enel-Invest, spółka zależna Centrum Medycznego Enel-Med SA, podpisała umowę zakupu 65 proc. udziałów spółki Jovimed, właściciela Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego w Ksawerowie (Łódzkie). Już dzień później, 10 grudnia, Enel-Med poinformował, że poprowadzi pierwszy dom długoterminowej opieki nad osobami starszymi właśnie w Ksawerowie pod Łodzią. Ośrodek o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. ma zostać przystosowany do pobytu 90 osób. Zakupiona placówka zlokalizowana jest w Polsce centralnej, a jego oferta ma być skierowana do krajowych klientów.

Mówiąc o koszcie pobytu dla podopiecznych, który w przypadku domu w Ksawerowie ma się zaczynać od kwoty 3 600 zł, prezes Rozwadowski wspomniał o przełamywaniu bariery finansowej.

- Funkcją jakości są koszty. Chcemy kierować naszą ofertę do zamożniejszej i świadomej grupy odbiorców, która szuka jakości, ale jej obecnie nie znajduje. Oczywiście mamy świadomość, że ta grupa nie jest szeroka, dlatego będziemy budowali nasze obiekty w okolicach dużych aglomeracji, a ich liczba będzie ograniczona.

Inwestycje w ramach nowej strategii spółka zamierza finansować ze środków własnych oraz z kredytów bankowych. - Rozmawialiśmy już wstępnie z kilkoma bankami i są one skłonne wspomóc naszą spółkę w finansowaniu pomysłu - mówi prezes. Koszt budowy jednego ośrodka ma wynieść 8-10 mln zł, jednak szacunki te są bardzo ogólne i będą zależały od indywidualnych wycen każdej inwestycji.

Najnowsze, optymistyczne plany spółki zakładają, że w ramach nowej strategii będzie powstawać od 2 do 3 obiektów rocznie. Prezes zapytany o kolejny krok w inwestowaniu w domy opieki zdradził, że najpewniej będzie to inwestycja w aglomeracji warszawskiej. Zaznaczył, że jest to lokalizacja najbardziej obiecująca.

Wstrzymane projekty: bariery mentalne i finansowe
W marcu 2015 r., przedstawiając portalowi rynekseniora.pl plany poprzedniej strategii, prezes Rozwadowski zwracał uwagę na barierę mentalną w polskim społeczeństwie polegającą na niechęci do oddawania bliskich do domów opieki. Mówił także o tym, że polscy seniorzy są zbyt biedni, by móc korzystać z komfortowych ośrodków. Czy nowa strategia uwzględnia te problemy?

- Myślę, że opisywaną przeze mnie wcześniej barierę mentalną przełamiemy jakością. Nasze ośrodki będą oferowały bardzo komfortowe warunki pobytu, będą też bardzo dobrze wyposażone. Zapewnią również wysokiej jakości opiekę medyczną. Powierzając bliską osobę do takiego domu, rodzina będzie miała większe poczucie, że należycie spełnia obowiązek zapewnienia seniorowi opieki - mówi prezes CM Enel-Med.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.