Finał akcji "Pola Nadziei": na Pomorzu zebrano dla hospicjów prawie 565 tys. zł

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 kwietnia 2016 16:01


Finał akcji "Pola Nadziei": na Pomorzu zebrano dla hospicjów prawie 565 tys. zł NFZ finansuje około dwóch trzecich kosztów utrzymania pacjentów przebywających w hospicjach. Fot. Marcin Chady, Flickr.com (CC BY 2.0)

Prawie 565 tys. zł zebrano na ulicach Trójmiasta i innych miejscowości na Pomorzu w czasie kwest, które odbyły się w niedzielę (24 kwietnia) w ramach pomorskiego finału charytatywnej akcji "Pola nadziei". Środki zostaną rozdzielone pomiędzy pomorskie hospicja.

O efektach akcji poinformowała w poniedziałek (25 kwietnia) Alicja Stolarczyk prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej, która działa przy gdańskim Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza i była jednym z organizatorów pomorskiej akcji "Pola nadziei".

- Prawie 565 tys. zł, jakie udało nam się zebrać to o około 30 tysięcy więcej niż zebraliśmy w ubiegłym roku. "Pola nadziei" nabierają rozmachu. Coraz więcej różnych środowisk włącza się do akcji, jest o nas coraz głośniej. Efektem tego jest powiększająca się z roku na rok suma, jakie udaje nam się zebrać - powiedziała Stolarczyk.

Zebrane pieniądze zostaną podzielone pomiędzy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku. Podział środków nastąpi według wcześniej ustalonych zasad, a ich wielkość będzie uzależniona od liczby pacjentów, jakimi opiekują się poszczególne placówki.

Stolarczyk wyjaśniła, że wspomniane placówki w ciągu roku opiekują się około trzema tysiącami pacjentów: tymi przebywającymi na stałe w hospicjach, a także osobami pozostającymi we własnych domach.

Pomorski finał akcji "Pola nadziei" miał miejsce w niedzielę. W jego ramach na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu i Pucka odbywały się parady, marsze, biegi, festyny i koncerty. W trakcie tych imprez wolontariusze (było ich w sumie około trzech tysięcy) zbierali do puszek datki. W podziękowaniu za wsparcie wręczali żonkile: organizatorzy przygotowali w tym roku 75 tysięcy tych kwiatów.

Jak przypomnieli organizatorzy akcji NFZ finansuje około dwóch trzecich kosztów utrzymania pacjentów przebywających w hospicjach. Pozostałą część środków placówki zdobywają od różnych instytucji i ludzi dobrej woli, a także w czasie charytatywnych akcji spośród których "Pola Nadziei" są największą. W 2014 roku w jej ramach zebrano około 470 tys. zł, a w ub.r. było to około 537 tys. zł.

Tegoroczne "Pola nadziei" były już szóstą wspólną akcją zorganizowaną przez pomorskie placówki hospicyjne i wspomagające ich działalność podmioty. Wcześniej poszczególne hospicja przygotowywały przedsięwzięcie indywidualnie.

"Pola Nadziei" narodziły się w Wielkiej Brytanii. Program został stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care. W 1998 r. akcję podjęło hospicjum w Krakowie, a z biegiem lat włączały się do niej inne miasta. W ramach akcji co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą na miejskich trawnikach i skwerach żonkile. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, w miastach tych prowadzone są kwesty na rzecz terminalnie chorych. Ofiarodawcy otrzymują za przekazany datek kwiat żonkila lub jego symbol. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.