Fundacja bezpłatnie pomoże opiekunom osób z alzheimerem

RYNEK OPIEKI

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   07 listopada 2016 11:15


Fundacja bezpłatnie pomoże opiekunom osób z alzheimerem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundacja Medicover organizuje bezpłatne spotkania dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Podczas zajęć będzie można m.in. dowiedzieć się, jak reagować na nietypowe zachowania chorego, jak mówić, by być zrozumianym oraz jak radzić sobie z agresją lub depresją podopiecznych.

Fundacja Medicover zaprasza opiekunów do udziału w projekcie „Zrozumieć Alzheimera - program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych”. Program przybliża postrzeganie świata przez osoby z chorobą Alzheimera. Pozwala doświadczyć podobnych ograniczeń, z jakimi na co dzień zmagają się chorzy.

Fundacja nauczy efektywnych relacji
- Wielu opiekunów usiłuje tłumaczyć choremu, czego nie wolno robić albo pouczać go. Działania te okazują się bezskuteczne, przynoszą frustracje, złość, poczucie bezradności, depresje - podkreśla psycholog Karolina Jurga, współautorka projektu.

Jak mówi, celem inicjatywy jest "pokazanie opiekunom, że dziwne zachowania ich bliskiego, trudność w odnalezieniu się w danej sytuacji, niepokój, niezrozumienie poleceń, nie jest przejawem złośliwości ani lenistwa, tylko wynika z zaburzeń postrzegania rzeczywistości przez chorego".

Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 519 331 265 lub 506 388 055 oraz mailowo: zrozumiecalzheimera@medicover.pl

W sytuacji braku możliwości pozostawienia chorego w domu na czas warsztatów, będzie możliwość przybycia wraz z podopiecznym. W sali obok będą odbywały się zajęcia dla chorych prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę zajęciowego.

Film - eksperyment
W ramach projektu jakiś czas temu nakręcony został eksperymentalny film „Zrozumieć Alzheimera” z udziałem opiekunów na co dzień zajmujących się chorymi. Uczestnicy eksperymentu zostali poproszeni o wykonanie na pozór prostych zadań, jak np. poskładanie ubrań, posegregowanie skarpetek, rozłożenie leków według kolorów, nakrycie do stołu.

Na oczy uczestników założone zostały specjalnie przygotowane gogle imitujące widzenie lornetkowe (zawężające pole widzenia), charakterystyczne dla alzheimera. Na uszach opiekunowie mieli słuchawki emitujące szumy, nakładające się dźwięki rozmowy kilku osób, szmery. Uczestnicy zostali ponadto poproszeni o włożenie specjalnych rękawiczek utrudniających chwytanie.

- Tworząc ten film chcieliśmy pomóc innym opiekunom chorych na Alzheimera zrozumieć objawy choroby i zaakceptować jej przebieg. Pokazać, jak reagować na nietypowe zachowania chorego. Wiedza na temat przyczyn danego zachowania pomaga budować relacje - tłumaczy Karolina Jurga.

Projekt „Zrozumieć Alzheimera - program edukacji społecznej i wsparcia opiekunów osób chorych” dofinansowany jest ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR