Gdańsk: kwestowali by zmniejszyć kolejki do domowego hospicjum

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   03 listopada 2014 14:04


Gdańsk: kwestowali by zmniejszyć kolejki do domowego hospicjum

Na sześciu gdańskich cmentarzach zakończyła się trzydniowa kwesta na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Datki zbierało pół tysiąca wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki z napisem "Hospicjum to też życie".

- Głównym celem zbiórki pieniędzy jest zmniejszenie kolejki do domowego hospicjum dla dorosłych. Obecnie tą formą opieki objętych jest prawie 100 osób, a oczekujących - drugie tyle. Pacjenci przebywają w swoich domach i jeżdżą do nich lekarz, pielęgniarka, w miarę potrzeb rehabilitant, a także, jeśli jest taka konieczność, wsparcia samej rodziny, pracownik socjalny - powiedziała Agnieszka Król-Pogorzelska z Fundacji Hospicyjnej.

Do chorych w ramach domowego hospicjum udaje się również, o ile jest taka potrzeba, również kapelan.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 60 proc. kosztów funkcjonowania Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC. - Aby zaspokoić w pełni nasze potrzeby finansowe musimy dodatkowo zebrać rocznie ok. 1,5 mln zł - dodała Król-Pogorzelska.

Tegoroczna zbiórka odbyła się na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim oraz w nekropoliach na Oruni i w Krakowcu. To szósta edycja tej akcji charytatywnej.

- Warto pomagać hospicjum. Do mojego chorego na raka dziadka, który umarł w 1993 r., przyjeżdżali do domu lekarka i pielęgniarka z hospicjum i wiem dobrze, jakim to było wsparciem, zarówno dla niego, jak i najbliższych - powiedziała 44-letnia Agnieszka z Gdańska, która wrzuciła monetę do puszki.

W piątek i sobotę na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza kwestowały znane osoby: sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych Henryka Krzywonos-Strycharska, bokser Dariusz Michalczewski, piłkarze Lechii Gdańsk, aktorka Aleksandra Woźniak i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W ubiegłym roku podczas listopadowej kwesty na cmentarzach na rzecz hospicjum zebrano ponad 60 tys. zł.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa na Pomorzu tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ponad 1000 chorych, głównie z regionu, ale trafiają się też osoby z innych stron Polski. Funkcjonowanie placówki opiera się na trzech filarach: opieki stacjonarnej w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 33 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową; hospicjum domowego dla dzieci, w którym objętych pomocą jest 34 małych pacjentów oraz hospicjum domowego dla dorosłych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.