Gdańsk: MOPR i Towarzystwo Brata Alberta przestrzegają przed dawaniem datków żebrzącym

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 czerwca 2017 13:59


Gdańsk: MOPR i Towarzystwo Brata Alberta przestrzegają przed dawaniem datków żebrzącym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z art. 58 Kodeksu Wykroczeń, kto mając środki na życie, mogąc pracować - żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywnie do 1,5 tys. zł lub naganie. Kto prosi o datki natarczywie, nagabując i oszukując - aresztowi albo ograniczeniu wolności. Z kolei kto m.in. skłania do żebractwa osobę małoletnią, bezradną wykorzystując np. jej podległość opiekuńczą, może trafić do aresztu.

Tylko w ubiegłym roku straż miejska w Gdańsku przyjęła 199 zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących zjawiska żebractwa, z których 25 zakończyło się interwencją: pouczeniem lub mandatem dla osób proszących o pieniądze. Rzecznik prasowy straży miejskiej w Gdańsku, Wojciech Siółkowski zwraca uwagę, że dając pieniądze np. żebrzącemu dziecku przyczyniamy się do tego, że będzie dłużej w ten sposób wykorzystywane przez dorosłych. - Bo dopóki to dziecko będzie przynosić pieniądze i gwarantować dochód, to będzie wysyłane na ulicę - ostrzega.

W ramach gdańskiej akcji w lipcu ma ruszyć także świetlica, w której opiekę i wsparcie otrzymają dzieci proszące o datki na ulicy lub też towarzyszące swoim opiekunom podczas żebrania. Poprowadzi ją - na zlecenie miasta - Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Kampania, podobnie jak w latach poprzednich, potrwa przez cały sezon wakacyjny. Prowadzą ją: MOPR, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Morski Oddział Straży Granicznej, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta i Gdański Zakład Transportu Miejskiego.

Przez całe wakacje m.in. Straż Miejska i Policja patrolować będą najbardziej turystyczne i przez to atrakcyjne dla osób proszących o datki, punkty miasta - ze szczególnym naciskiem na interwencje przeciwdziałające problemowi społecznemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR