Gdy bliski traci samodzielność. Gdzie szukać opieki i ile to kosztuje?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   17 listopada 2016 09:00


Gdy bliski traci samodzielność. Gdzie szukać opieki i ile to kosztuje? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Co robić, gdy gdy nasz rodzic lub inna bliska osoba starzeje się, traci zdrowie i samodzielność, a my nie mamy możliwości opieki?

Nie zawsze mamy możliwości finansowe, medyczne, czas lub predyspozycje psychiczne, by opiekować się chorym czy niesamodzielnym bliskim. Gazeta Wyborcza radzi, co w takiej sytuacji można zrobić.

1. Prywatny dom opieki. Koszt pobytu w prywatnym domu opieki waha się od 600 zł (prowadzone przez organizacje wyznaniowe, np. Caritas) do 6 tys. zł miesięcznie (na zachodzie Polski, z myślą o niemieckich seniorach). Przeciętna cena to 2,5-3,5 tys. zł.

2. Prywatna opiekunka. Alternatywą dla prywatnego domu opieki jest zatrudnienie opiekunki. Koszt takiej usługi to od 13 do 16 zł za godzinę w dzień powszedni i kilka złotych drożej w weekendy. Kiedy senior jest ciężko chory, trzeba się liczyć z wydatkiem od 200 do nawet 350 zł za dobę.

3. Opiekunka środowiskowa. Gdy nas nie stać na prywatną opiekunkę, możemy wystąpić do gminy o przyznanie opiekunki środowiskowej lub pielęgniarki opieki długoterminowej. Pierwszeństwo mają schorowane osoby samotne. Opieka jest finansowana przez NFZ.

4. Państwowy dom opieki lub zakład opiekuńczo-leczniczy. Ile kosztuje miejsce? Koszty w przypadku DPS-u to średnio 2,5-3,5 tys. zł miesięcznie.Pensjonariusz nie może płacić więcej niż 70 proc. swoich miesięcznych dochodów. Resztę dopłaca rodzina lub gmina. Podobnie jest w ZOL-ach, z tym, że dopłacającym jest NFZ.  

5. Hospicjum. Gdy nasz bliski jest nieuleczalnie chory, można skorzystać z poradni medycyny paliatywnej, hospicjum domowego lub stacjonarnego. Pacjent nie ponosi opłat, czasem jednak musi dopłacać. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR