Hospicja i opiekunowie w domach potrzebują wolontariuszy. Pomóc mają dwie inicjatywy

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 marca 2017 11:09


Hospicja i opiekunowie w domach potrzebują wolontariuszy. Pomóc mają dwie inicjatywy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wolontariuszy potrzebują nie tylko hospicja, ale też rodziny zajmujące się przewlekle chorymi. Aby wesprzeć opiekunów rodzinnych, gdańska Fundacja Hospicyjna tworzy sieć wsparcia w 20 wybranych miejscowościach w Polsce i zbiera podpisy pod listem otwartym do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie utworzenie zespołu ds. opiekunów nieformalnych.

Jeszcze kilka lat temu, gdy gdańskie Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza kursy dla wolontariuszy organizowało dwa razy do roku. Chętnych było tak wielu, że trzeba było robić listę rezerwową. Na każdą edycję zgłaszało się po 100-150 osób. Dziś szkolenia odbywają się raz do roku, a grupa liczy maksymalnie 60 osób - pisze Gazeta Wyborcza. Wolontariuszami zostaje zaledwie kilka procent z nich.

Jedni pracują w stacjonarnych hospicjach, ale można też pomagać chorym i ich rodzinom w domach.

Aby pomóc tym, którzy na co dzień zajmują się przewlekle chorymi bliskimi, gdańska Fundacja Hospicyjna wraz z Fundacją Agory tworzy Lokalny Wolontariat Opiekuńczy. To ma być sieć wsparcia dla opiekunów rodzinnych w 20 wybranych miejscowościach w Polsce. Organizacje bądź instytucje, które chcą utworzyć i rozwijać taki wolontariat, na stronie www.wolontariatopiekunczy.pl mogą zgłosić do programu osobę, która będzie koordynatorem.

Fundacja Hospicyjna zbiera też podpisy pod listem otwartym do minister rodziny ws. opiekunów rodzinnych. Chodzi o to, by resort zgodził się na utworzenie zespołu ds. opiekunów nieformalnych, odpowiedzialnego za opracowanie systemu ich wsparcia, a następnie nadzorującego wprowadzanie go w życie. Pod listem można się podpisać na stronie www.petycje.pl.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR