Hospicja nie będą dostawać dotacji celowych od wojewodów. Sprzeciwiła się sejmowa komisja

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2017 08:40


Hospicja nie będą dostawać dotacji celowych od wojewodów. Sprzeciwiła się sejmowa komisja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (5 kwietnia) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia miało miejsce pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej. Chodziło o możliwość przekazywania hospicjom przez wojewodów środków z dotacji celowych.

- Projekt koncentruje się na tym, aby pieniądze, które można skierować na pomoc dla ciężko chorych pacjentów, nie były marnowane, ale aby można było po nie skutecznie sięgnąć - mówił poseł Cezary Grabarczyk (PO), który uzasadnił celowość nowelizacji ustawy.

- Przyjęliśmy założenie, że nie będziemy budować całego odrębnego systemu związanego z opieką hospicyjną. Mamy propozycję, która wymaga tylko jednej korekty w obowiązującym systemie prawnym dot. ochrony zdrowia. Ta jedna ingerencja w ustawie o działalności leczniczej może rozwiązać duży problem - dodał poseł Platformy.

Przypomniał, że w 2016 r. brak przepisów kompetencyjnych dla wojewody, aby ten mógł uruchomić środki z rezerwy celowej, uniemożliwił skuteczne wsparcie hospicjów.

Jedna korekta
- Dlatego też w ustawie o zmianie ustawy o działalności leczniczej proponujemy dodanie nowego przepisu art. 115 a, który stanowiłby, że dotację, o której mowa w art. 15 ust. 4, może przyznać wojewoda podmiotowi wykonującemu działalność leczniczą w rodzaju stacjonarnej wykonującemu świadczenia całodobowe inne niż szpitalne, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt. 4, prowadzącemu działalność na terenie danego województwa - wskazał Cezary Grabarczyk.

Wyjaśnił, że do tego projektu zostały przygotowane opinie, zarówno Biura Analiz Sejmowych, jak i zamówione przez BAS.

- Nie zawierają one krytycznych uwag, wskazują jedynie, że problem nie zostanie być może rozwiązany całkowicie, ale proponowane regulacje mogą przyczynić się do jego rozwiązania. Tym bardziej, że z roku na rok rośnie liczba pacjentów wymagających opieki paliatywnej i - co za tym idzie - zapotrzebowanie na świadczenia w hospicjach stacjonarnych oraz innych formach tej opieki - mówił Grabarczyk.

Ile to kosztuje?
- Uważamy, że nasz projekt otworzy drogę do wsparcia pacjentów i ich rodzin: przygotowując budżet na rok 2018 będziemy w stanie zabezpieczyć środki, które następnie wojewodowie będą mogli uruchomić. W każdym z województw potrzeby będą naturalnie inne, bo np. w Mazowieckiem hospicjów jest 13, w Łódzkiem - 3, a w Kujawsko-Pomorskiem - 2, ale pamiętajmy, że niezależnie od tego będą one rosły. W poprawkach do tegorocznego budżetu zawarliśmy na ten cel kwotę 300 mln zł - podsumował.

Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) zwróciła się do Cezarego Grabarczyka z pytaniem, dlaczego PO przez lata swoich rządów nie zadbała o to, aby sukcesywnie rosła liczba miejsc w hospicjach.

- Gdyby Platforma wcześniej systematycznie przeznaczała środki na opiekę paliatywną, nie musielibyśmy obecnie mówić o potrzebie wydawania 300 mln zł rocznie - zauważyła.

- Pieniądze na dofinansowanie hospicjów muszą się znaleźć, bo ich pomocy wymaga coraz więcej osób - oponował poseł Marek Hok (PO). - Mimo że wycena świadczeń w opiece paliatywnej wzrosła, wiemy, że wiele hospicjów nie otrzymało większych pieniędzy. Wiele z tych placówek prowadzą organizacje pozarządowe i nie uciekniemy przed koniecznością szukania dodatkowych środków dla tych lecznic - przekonywał.

- Ten projekt jest w dużym stopniu zbieżny z nowelą ustawy o działalności leczniczej, którą przygotował PiS, dającą samorządom możliwość dofinansowania podmiotów leczniczych, z tą jedynie różnicą, że tymi podmiotami są w tym przypadku hospicja - dodał przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO).

Resort mówi „nie”
- Jeśli chodzi o ten projekt, widzimy w nim zaburzenie ładu opisanego w ustawie o działalności leczniczej - mówił z kolei podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz. - Ład ten wskazuje na pewne powiązanie ministra zdrowia czy samorządów ze „swoimi” jednostkami leczniczymi, tj. tymi, w których mają one większość udziałów. Zatem wydatkowanie środków na jednostki, nad którymi nie ma się nadzoru, może budzić wątpliwości - zauważył.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR