Hospicja nie będą dostawać dotacji celowych od wojewodów. Sprzeciwiła się sejmowa komisja

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2017 08:40


Hospicja nie będą dostawać dotacji celowych od wojewodów. Sprzeciwiła się sejmowa komisja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W jego ocenie mowa ponadto o wydawaniu pieniędzy na jeden rodzaj świadczeń - udzielanych w hospicjach stacjonarnych. Może to rodzić podejrzenie nierówności, bo podobne potrzeby mają też zakłady opiekuńczo-lecznicze czy pielęgnacyjno-opiekuńcze, których domeną także jest opieka nad osobami ciężko chorymi i starszymi.

- Nie widać również powiązania z wzorem wyliczenia wysokości dotacji (art. 116) i tu istnieje niebezpieczeństwo, że mogłoby to stanowić niedozwoloną pomoc publiczną dla hospicjów. Ponadto od stycznia znacząco wzrosła wycena świadczeń hospicyjnych, zatem placówki mogą z tych środków wykonywać potrzebne prace remontowe czy inwestycyjne w swój majątek - przekonywał Tombarkiewicz.

- Proponowany zapis daje możliwość udzielania środków z budżetu państwa na remonty i inwestycje, co samo w sobie nie zwiększa liczby łóżek hospicyjnych, a generalnie o to właśnie chodzi - ocenił.

Zdaniem posła Andrzeja Sośnierza (PiS), nie wystarczy wskazać wojewodzie kolejnego celu wydatkowania środków. Powinny być także określone pieniądze, które wojewoda musi na to zadanie pozyskać. Dodatkowo, ponieważ rozwój opieki hospicyjnej w Polsce nie jest równomierny, powinien powstać szeroki program rządowy, który doprowadzi do jego wyrównania.

- Jakie jest jednoznaczne stanowisko MZ ws. procedowania na tą ustawą? - pytał wiceministra Tombarkiewicza Andrzej Sośnierz.

- Ze względu na brak szacunku kosztów oraz wskazania źródeł finansowania resort zdrowia jest na „nie” - zaznaczył Marek Tombarkiewicz.

Andrzej Sośnierz zgłosił ostatecznie wniosek o odrzucenie projektu ustawy, a po głosowaniu projekt wyszedł z Komisji Zdrowia z taką właśnie rekomendacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR