Hospicjum w Bielsku-Białej otwarte jeszcze w tym roku

RYNEK OPIEKI

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 10:08


Hospicjum w Bielsku-Białej otwarte jeszcze w tym roku

Stacjonarne hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej (Śląskie) jeszcze w tym roku ma przyjąć pierwszych pacjentów. Budowę placówki prowadzi Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, które zamierza we wrześniu br. podpisać umowę z NFZ na częściowe pokrycie kosztów działalności i utrzymania placówki.

Grażyna Chorąży, prezes stowarzyszenie zastrzega, że sprawa nie jest taka prosta, ponieważ sprzęt, który jest potrzebny do uruchomienia hospicjum, kosztuje ogromne pieniądze.

W tym roku, w ramach akcji "Pola Nadziei” ponad 80 szkół z całego regionu uzbierało ponad 222 tys. zł, które zostały przekazane placówce.

W hospicjum ma się znaleźć 40 łóżek dla ciężko chorych.  Jak zaznacza Chorąży, hospicjum nie jest w stanie przewidzieć, na ile łóżek podpisze z nim umowę NFZ. Wiadomo natomiast, że i tak nie pokryje to całości potrzeb.  

Do tej pory na budowę placówki wydano ok. 9 mln zł. Niespełna 2 mln to pieniądze z budżetu obywatelskiego, prawie 1,5 mln zł to kwota zebrana w ramach akcji "Pola Nadziei". Reszta pochodzi z kwest i darowizn.

W stacjonarnym hospicjum prócz łóżek dla chorych znajdą się pokoje gościnne dla ich bliskich, gabinety zabiegowe, rehabilitacyjne i lekarskie oraz kaplica.

Stowarzyszenie podkreśla, że placówka będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym, niezależnie od światopoglądu. Obecnie w Beskidach na ok. 665 tys. mieszkańców przypada 30 łóżek opieki paliatywnej (20 w Szpitalu Ogólnym w Bielsku--Białej i 10 w Szpitalu Kolejowym w Wilkowicach-Bystrej).

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR