Hospicjum w Pszczynie poszerza działalność

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 lipca 2018 13:36


Hospicjum w Pszczynie poszerza działalność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicjum św. ojca Pio w Pszczynie (Śląskie), świadczące opiekę nad terminalnie chorymi w ich domach, poszerzy działalność dzięki trwającej budowie Domu Ojca Pio. W planach jest m.in. uruchomienie hospicjum stacjonarnego, dziennego domu opieki i noclegowni.

- Po zakończeniu inwestycji, kiedy powstaną wszystkie części Domu Ojca Pio: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe, dzienny ośrodek opieki dla osób, które nie mogą samodzielnie funkcjonować, a także poradnia paliatywna, kuchnia i noclegownia dla osób bezdomnych, będziemy mogli w szerokim zakresie nieść pomoc chorym, samotnym, bezdomnym osobom - powiedziała PAP prezes hospicjum Teresa Buczak.

Osoby pragnące wesprzeć tę ideę mają teraz dobrą sposobność - placówka zakwalifikowała się do akcji organizowanej przez Fundację Lotto pod nazwą OdLOTTOwa jazda. Aby się włączyć, należy skorzystać z aplikacji, która włączy nas do drużyny hospicjum. Wesprze je każdy kilometr pokonany następnie przez członka drużyny na rowerze.

- Zgromadzone w ten sposób środki chcielibyśmy wydać na urządzenie łazienek i wyposażenie kuchni - zapowiedziała prezes Buczak.

Obiekt mieszczący dzienny ośrodek opieki nad osobami starszymi, poradnię medycyny paliatywnej, geriatrycznej i rehabilitacyjną jest już w stanie surowym zamkniętym. Powstaje on na terenie przekazanym za symboliczną opłatą przez samorząd Pszczyny, jest finansowany z dotacji, darowizn, środków zebranych podczas organizowanych przez hospicjum wydarzeń czy wpłat z 1 proc. podatku. Do tej pory na rozpoczętą w 2015 r. budowę hospicjum wydano 1,9 mln zł.

Najwięcej miejsca w Domu Ojca Pio po rozbudowie zaplanowano na hospicjum stacjonarne dla 32 osób terminalnie chorych. Hospicjum chce im zapewnić przytulne, osobne pokoje, opiekę lekarzy i pielęgniarek, wsparcie psychologów i wolontariuszy, kaplicę ekumeniczną. Pracownicy hospicjum nadal będą jednak świadczyć pomoc w domach chorych. - Nigdy z tego nie zrezygnujemy, chory terminalnie najlepiej czuje się we własnym domu - podkreśliła prezes.

Wskazała, że w powiecie pszczyńskim jest też ogromne zapotrzebowanie na ośrodek dziennego pobytu dla osób niesamodzielnych. Jest on tworzony z myślą o osobach, które bez pomocy drugiego człowieka nie radzą sobie w najprostszych czynnościach, jak jedzenie, higiena osobista, przyjmowanie leków. W budowanym ośrodku będą mogli liczyć na pomoc opiekunek, rehabilitantów i psychologów, z kolei ich bliscy zyskają dzięki temu możliwość pracy zawodowej, załatwienia swoich spraw czy też po prostu odpoczynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR