Hospicjum z Sosnowca chce stworzyć centrum wsparcia za 9-10 mln zł

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 sierpnia 2015 14:44


Hospicjum z Sosnowca chce stworzyć centrum wsparcia za 9-10 mln zł Hospicjum Sosnowieckie chce rozszerzyć opiekę domową o opiekę stacjonarną i rehabilitację. Fot. Fotolia

Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła chce stworzyć centrum wszechstronnego wsparcia potrzebujących. Ma w nim powstać ośrodek dziennego pobytu dla wymagających stałej opieki; placówka chce też rozszerzyć opiekę domową o opiekę stacjonarną i rehabilitację.

Koszt całej inwestycji jest szacowany na 9-10 mln zł, Hospicjum będzie ubiegać się o dotację w wysokości 5,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej.

 - Istnieje duża społeczna potrzeba rozwoju usług opiekuńczych, w tym opieki paliatywnej, hospicyjnej, rehabilitacyjnej, świadczonych na rzecz osób i rodzin ze względu na chorobę, podeszły wiek i zależność. Dlatego planujemy stworzyć centrum wszechstronnego wsparcia, pełniące kilka funkcji - wyjaśniła prezes Hospicjum Małgorzata Czapla.

W ramach centrum ma powstać dzienny ośrodek pobytu z opieką medyczną. Hospicjum chce też zapewnić możliwość stacjonarnej opieki całodobowej nad osobami nieuleczalnie chorymi. Inne plany obejmują stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i organizację zajęć rehabilitacyjnych.

Hospicjum chce też szkolić osoby zamierzające podjąć pracę w charakterze opiekuna osób starszych oraz aktywizować młodzież i osoby w wieku 50+, zachęcając ich do udziału w centrum wolontariatu. Placówka będzie też oferować rodzinom pomoc psychologiczną i prowadzić centrum informacji onkologicznej.

- W dzisiejszym świecie, który nastawiony jest na sukces i młodość, starość staje się niestety dla wielu osób problemem. Konieczność wydłużenia aktywności zawodowej oraz +walka+ o utrzymanie stanowiska pracy niejednokrotnie zmusza młodych ludzi do przenoszenia ciężaru opieki nad swoimi rodzicami czy dziadkami na instytucje społeczne - wskazała prezes Czapla.

To z kolei - zaznaczyła - skutkuje poczuciem wykluczenia osób starszych z życia społecznego; rodzi potrzebę zapewnienia opieki przy jednoczesnym utrzymaniu aktywności zawodowej opiekunów. - Można to zapewnić właśnie dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom - przekonuje prezes.

Hospicjum będzie starać się o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji jest szacowany na 9-10 mln zł, zarząd hospicjum chce się ubiegać o dotację w wysokości 5,5 mln zł.

Beata Bandura z zarządu Hospicjum powiedziała PAP, że placówka zgromadziła już ok. 90 proc. wkładu własnego - dzięki środkom z 1 proc. podatku, zaciągnięcie kredytu prawdopodobnie nie będzie konieczne. Centrum wsparcia powstanie w budynku przekazanym przez lokalny samorząd.

Za przygotowanie wniosku o dotację unijną odpowiadać będzie katowicka firma konsultingowa Grupa Gumułka, która w ramach wsparcia dla tego klienta zrezygnowała z części honorarium.

Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła powstało w 1996 r. Obecnie ma pod opieką ok. 100 chorych z Sosnowca i sąsiednich miast, którzy korzystają z poradni opieki paliatywnej i opieki domowej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR