Ile kosztuje pobyt w DPS-ie i kto za niego płaci?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   24 listopada 2016 12:16


Ile kosztuje pobyt w DPS-ie i kto za niego płaci? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wszyscy, którzy z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności stali się niesamodzielni i wymagają całodobowej opieki, niemożliwej do zapewnienia w ich miejscu zamieszkania, mogą starać się o miejsce w domu pomocy społecznej (DPS). Na blisko 900 DPS-ów w Polsce prawie się nie zdarza, by pobyt w ośrodku był tańszy niż 3 tys. zł miesięcznie. Pensjonariusz nie musi jednak uiszczać całej kwoty.

Starania o miejsce w DPS-ie trzeba zacząć od wizyty w gminnym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej (GOPS lub MOPS) i złożenia wniosku. Gazeta Wyborcza przypomina, że nie wystarczy być starym, chorym i niepełnosprawnym, by trafić do domu pomocy - trzeba jeszcze utracić zdolność do samodzielnej egzystencji i samoobsługi, nawet z doraźną pomocą osób trzecich.

Cenę za pobyt w domu pomocy społecznej ustala starosta. Praktycznie nie zdarza się, by pobyt był tańszy niż 3 tys. zł miesięcznie - pisze GW.

Zasada jest taka, że mieszkaniec domu płaci nie więcej niż 70 proc. swoich dochodów. Gdy ma groszową emeryturę lub rentę, DPS upomni się o dopłatę od współmałżonka, a gdy ten nie żyje lub ma równie niskie dochody - od dzieci, wnuków albo rodziców.

Jeżeli syn lub córka mieszkańca domu opieki żyją samotnie, to będą dopłacać do rodzica tylko wtedy, gdy ich miesięczny dochód przekroczy 1902 zł (300 proc. kryterium dochodowego na osobę samotną). Jeśli mają rodzinę - gdy dochód na osobę przekroczy 1542 zł (300 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie).

Rodzeństwo nie jest rodziną w linii prostej, co znaczy, że brat nie musi płacić za siostrę.

Gdy rodzina pensjonariusza domu opieki jest uboga lub jest on osobą samotną, do pobytu dopłaci gmina, która go tam skierowała.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR