Im starszy wolontariusz, tym większe korzyści odnosi ze "społecznikowania"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 sierpnia 2016 14:17


Im starszy wolontariusz, tym większe korzyści odnosi ze "społecznikowania" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wolontariat jest korzystny dla zdrowia psychicznego przede wszystkim u starszych społeczników. Co ciekawe, podobnej zależności nie zauważono u osób młodszych niż 40 lat.

Naukowcy uznali, że jest wyraźny związek pomiędzy wiekiem, w jakim udziela się w działalności wolontaryjnej a tym, na ile wpływa ona na zdrowie psychiczne. Poprzednie badania nie obejmowały młodszych grup wiekowych - nie było jasne, czy wolontariat ma na nie podobny wpływ. Obecnie okazało się, że podobnej zależności nie zauważono u osób młodszych niż 40 lat.

Badania przeprowadzono wśród Brytyjczyków. Kierownikiem zespołu naukowego była dr Faiza Tabassum z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii. 

- Wolontariat może być dla osób starszych okazją do korzystnych aktywności i nawiązania kontaktów, które z kolei mogą mieć pozytywny wpływ na stan zdrowia - przekonują badacze. Ich zdaniem bardzo ważne jest promowanie wśród starzejącego się społeczeństwa pozytywnych dla zdrowia zachowań, po to, aby żyć dłużej i w zdrowiu.

Według poprzednich badań osoby, które angażują się w działalność wolontaryjną, są z reguły bardziej majętne, mają większą siatkę społeczną i więcej wpływów - sam ten fakt powoduje, że dzięki temu są zdrowsze psychicznie i mają lepsze samopoczucie.

Tymczasem z najnowszych badań wynika też, że w przypadku osób starszych niż 40 lat i aktywnych jako wolontariusze, wyższe są wskaźniki pozytywnego emocjonalnego samopoczucia i zdrowia psychicznego w porównaniu do osób, które nigdy w taki sposób się nie udzielały. Co ważne - jak podkreślają naukowcy - działo się to niezależnie od ich statusu społecznego, stanu cywilnego, zdrowia czy wykształcenia.

- Wolontariat może też wyznaczać poczucie celu, zwłaszcza dla osób, które utraciły zarobki, gdyż regularny wolontariat pomaga w utrzymywaniu sieci społecznych. Są one szczególnie istotne dla osób starszych, które często są społecznie odizolowane - dodają autorzy najnowszych badań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR