Informacja wizualna w domu opieki. Kluczem czytelność i wygoda - zobacz zdjęciaGrupa Advertis/Rynek Seniora - 10 listopada 2015 14:01


System informacji wizualnej w domu opieki „Józefina” to nowa realizacja Grupy Advertis dla branży medycznej. Wszystkie elementy oznakowania przestrzeni zaprojektowane zostały z myślą o wygodzie osób starszych.

Zakres prac obejmował nośniki wewnątrz i na zewnątrz budynku. Pomieszczenia i ciągi komunikacyjne oznakowane zostały za pomocą tabliczek przydrzwiowych, semaforów oraz tablic informacyjnych.

- W przypadku obiektów takich jak domy opieki, szczególnie ważna jest troska o czytelność przekazu wizualnego. Podstawowym celem jest szybka aklimatyzacja podopiecznych i maksymalne skrócenie procesu budowania orientacji w przestrzeni - mówi Monika Strobin z Grupy Advertis.

Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu oznakowaniu przestrzeni pomimo rozbudowanej struktury i szerokiego zakresu usług miejsce staje się przytulne.

Przestrzeń „Józefiny” została podzielona na strefy kolorystyczne, w których zlokalizowane są między innymi pomieszczenia medyczne, rekreacyjne, pokoje czy Strefa Wzmożonej Opieki. Te same kolory powtarzają się na tablicach kierunkowych.  - Poza kolorystyką, wielkością liter i doborem łatwo rozpoznawalnych symboli, bardzo ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie tablic, tak aby użytkownicy nie mieli poczucia niedoinformowania ani nadmiaru komunikatów - dodaje Monika Strobin.

Łącznie przygotowanych zostało ponad 150 nośników, które tworzą spójną całość. Ogłoszenia dotyczące personelu oraz harmonogramu aktywności czy menu na dany dzień umieszczone zostały na tablicach magnetycznych z możliwością wymiany treści. Osobny system tworzą oznaczenia na zewnątrz budynku kierujące do wejścia i poszczególnych części obiektu, a także oznaczenia parkingu. Na frontowej ścianie budynku umieszczony został ponadto podświetlany kaseton, który zapewnia widoczność także po zapadnięciu zmroku.

Odpowiednio rozplanowany i zaprojektowany system informacji wizualnej znacząco przekłada się na komfort użytkowania i w połączeniu z dbałością o estetykę wystroju wnętrz, czyni Dom Opieki Józefina miejscem o wysokim standardzie obsługi. 

Placówka mieści się w podwarszawskim Józefowie i prowadzona jest przez spółkę Care Experts należącą do Grupy Medicover.

Grupa Advertis specjalizuje się w projektowaniu i kompleksowej realizacji form przestrzennych w obszarach komunikacji wizualnej oraz elementów aranżacji wnętrz. Wykonuje projekty  w zakresie: reklamy zewnętrznej, systemów informacji wizualnej,  aranżacji  przestrzeni komercyjnych, czy przygotowania spersonalizowanych elementów wyposażenia wnętrz. Firma realizuje także elementy wspierajace sprzedaż takie jak stoiska targowe, showroomy etc.  Funkcjonuje na rynku od 2002 r.