Jak leczyć demencję starczą? W Holandii stworzono specjalną wioskę

RYNEK OPIEKI

Autor: Funtronic, JW/Rynek Seniora   07 lutego 2017 10:10


Jak leczyć demencję starczą? W Holandii stworzono specjalną wioskę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera szacuje, że w Europie żyje 7 mln osób z demencją starczą, a w roku 2050 będzie ich już 15 mln. W Holandii funkcjonuje specjalna wioska w formie ogromnego ośrodka opieki, której ideą jest zapewnienie bezpieczeństwa i godnego życia chorym.

W Polsce - według szacunków - żyje ponad 300 tys. osób cierpiących na demencję. Dotyka ona przeważnie osoby po 65. r.ż. Demencja objawia się ona obniżoną sprawnością umysłową, co ujawnia się podczas wykonywania codziennych czynności. Chory ma często wahania nastroju, staje się drażliwy i agresywny. Do tego dochodzi utrata pamięci.

Dom opieki w formie wioski
Ze względu na niebezpieczeństwo pozostawienia chorego samego, opieka nad osobami z demencją starczą przede wszystkim powinna być stała, a co więcej - podporządkowana konkretnym planom i monitorowana.

Holendrzy w przypadku postępowania i leczenia osób z demencją starczą postawili na nietypowe rozwiązanie. Przykładem jest wioska De Hogeweyk, stworzona dla osób z tą przypadłością.

Miejscowość stanowi ogromny ośrodek opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domach urządzonych w stylu, w jakim czują się najlepiej. Wszystko po to, aby umożliwić im maksymalnie normalne i godne życie.

Mieszkańcy mogą swobodnie spacerować po wiosce, robić zakupy. Jest ona w zupełności bezpieczna - ma np. tylko jedno strzeżone wyjście. Dzięki temu chorzy w wiosce dużo się ruszają, a co za tym idzie - dłużej zachowują dobrą kondycję.

Trzeba aktywizować ciało i zmysły
Zespół holenderskich lekarzy (Anderiesen, Scherder, Goossens i Sonneveld) w swoich obserwacjach („A systematic review - physical activity in dementia: The influence of the nursing home environment”) dowiódł, że 90 proc. pacjentów demencyjnych, którzy przebywają w domach opieki, nie podejmuje aktywności fizycznej przez większość dnia.

Taka bierność ma negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne chorych, a w konsekwencji na jakość ich życia. 

Lekarze zwracają ponadto uwagę, że w terapii osób z demencją starczą istotną rolę odgrywają sprzęty, które zawierają świecące i ruchome elementy. Jeszcze większy wpływ na zachęcenie pacjentów do podjęcia wysiłku mają sygnały dźwiękowe i muzyka. Przekonują, że metoda multisensoryczna wykazuje pozytywne rezultaty w spowalnianiu rozwoju choroby.

W tego typu rehabilitacji dobrze sprawdzają się urządzenia multimedialne, np. stół interaktywny, który poprzez liczne gry działające na zmysł wzroku czy słuchu (w formie animacji świetlnych) odpowiednio aktywizuje chorych. Takie urządzenie jest bardzo popularne właśnie w Holandii; w Polsce - póki co - żadna placówka z niego nie korzysta.

Chociaż działania rehabilitacyjne nie odmłodzą i nie uzdrowią chorego, to jeśli będą prowadzone stale i konsekwentnie, mogą przynieść postępy w leczeniu. Chory powinien pozostać aktywny tak długo, jak to możliwe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR