Jak opiekować się przewlekle chorym w domu?

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 lipca 2017 10:10


Jak opiekować się przewlekle chorym w domu? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gdy stan zdrowia bliskich wymaga opieki domowej, istnieje szereg rozwiązań, które pomagają spełnić tę powinność i jednocześnie zachować aktywność zawodową. Przede wszystkim chorym nie musimy zajmować się sami.

Prawo pozwala skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na chorego członka rodziny. Ubezpieczonemu przysługuje ponadto przez 14 dni kalendarzowych w roku zasiłek opiekuńczy. Warunek: opiekun i podopieczny muszą prowadzić wspólne gospodarstwo domowe i nie ma innych osób, które mogłyby zapewnić pomoc.

Gdy zwolnienie lekarskie się skończyło i trzeba wracać do pracy, warto pomyśleć o opiekunce. Profesjonalne usługi to wydatek rzędu 16-20 zł za godzinę i ok. 100 zł za noc.

Można także wystąpić z wnioskiem do miejscowego ośrodka pomocy społecznej - opiekunki środowiskowe za gminne pieniądze mogą zająć się chorym przez np. dwie godziny dziennie. O częstotliwości wizyt i zakresie pomocy każdorazowo decyduje ośrodek.

Warto też sprawdzić, czy naszemu bliskiemu nie należy się fachowa pomoc pielęgniarska - radzi Gazeta Wyborcza. Może być doraźna lub długoterminowa. Pielęgniarka pomoże w rehabilitacji, pielęgnacji odleżyn, przeprowadzi zabiegi przynoszące ulgę w cierpieniu.

Skierowanie uprawniające do korzystania z opieki pielęgniarskiej wypisuje lekarz rodzinny lub specjalista. Opieka jest w całości finansowana przez NFZ. Chorzy muszą jednak płacić z własnej kieszeni za leki, środki opatrunkowe i pielęgnacyjne.

Gdy bliski jest nieuleczalnie chory, a leczenie sprowadza się do łagodzenia bólu i walki z odleżynami, warto pomyśleć o skorzystaniu z hospicjum domowego. Lekarz odwiedza pacjenta średnio raz w tygodniu (nie mniej niż dwa razy w miesiącu), pielęgniarka trzy razy tygodniowo (nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu).

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR