Jak przygotować bliskiego do przeprowadzki do domu opieki?
Autor: Rynek Seniora   26 kwietnia 2016 12:03

Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko. Dobrym rozwiązaniem jest pobyt czasowy, zarówno seniora, jak i jego bliskich - doradzają specjaliści.

Jakie przedmioty są dla seniora ważne? Czy ma ulubioną książkę, płytę, pamiątki, a może mebel? Tego rodzaju przedmioty warto zabrać ze sobą. Ich obecność sprawi, że nasz bliski szybciej przyzwyczai się do nowego miejsca. Warto przygotować również listę preferencji seniora, w tym m.in: co lubi jeść, jakiej muzyki słuchać, na jakie tematy rozmawiać, jakie aktywności sprawiają mu przyjemność, w co chętnie się ubiera itp.

- To ważne wskazówki. Mapa preferencji pozwala zaproponować takie formy i zakres aktywności, które są najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Aktywny udział rodziny jest bardzo ważnym elementem tworzenia indywidualnego planu opieki – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care, kompleksowego centrum seniora we Wrocławiu.

Bardzo istotne jest także to, by zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań medycznych. To pomoże lekarzom w doborze optymalnego planu terapii i rehabilitacji.

Poznaj ośrodek wcześniej
Dla rodzin istotne znaczenie ma wysoki poziom opieki medycznej w domu opieki, lecz zwracają uwagę także na inne rzeczy, jak zaangażowanie personelu, czystość czy zapach. Ośrodek warto poznać wcześniej, ale pobieżne obejrzenie często nie wystarcza.

Pobyt czasowy, „na próbę”, powoduje, że przeprowadzka do domu opieki nie wywołuje u osoby starszej (a także u jego bliskich) silnego stresu. Ośrodek jest już miejscem znanym i do pewnego stopnia oswojonym. Może być i tak, że po takim pobycie senior sam chce wrócić do domu opieki.

Jak rozmawiać o przenosinach?
W rozmowach z bliskim na temat przenosin warto podkreślać, że dom opieki to dla niego miejsce bezpieczniejsze, a przeprowadzka nie oznacza „porzucenia”, lecz daje gwarancję profesjonalnej opieki w komfortowych warunkach.

Dla seniora znaczenie ma też przebywanie z osobami w podobnym wieku, jak również przyjazna atmosfera. Rozmawiając o przenosinach do domu opieki warto zaznaczać, że rodzina odciążona z codziennych obowiązków związanych z pielęgnacją i opieką będzie mogła poświęcić seniorowi więcej czasu niż dotychczas.

Należy pamiętać o informowaniu seniora o wszystkich decyzjach i krokach, nawet jeśli nie mamy pewności, że nas w pełni rozumie.

Komfort psychiczny osoby starszej poprawia również przekonanie, że dzieci i wnuki będą ją odwiedzać często i regularnie.

- Mocne więzi rodzinne mają ogromne znaczenie dla samopoczucia seniora. To jeden z kluczowych czynników obniżających poziom stresu - dodaje Michael Davidson.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.