Jak wybrać bezpieczny i profesjonalny dom opieki? 7 praktycznych porad
Autor: Rynek Seniora   20 października 2016 14:40

Zezwolenie wojewody, profesjonalna kadra, swoboda w odwiedzaniu. Ostatnie tragiczne wypadki z nielegalnymi "domami opieki" pokazują, że warto bardzo uważnie wybrać ośrodek dla swoich bliskich. Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Przeczytaj siedem praktycznych porad.

1. Zezwolenie wojewody
Dom seniora powinien posiadać zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności. Informację na ten temat można znaleźć w rejestrze placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku.

- Sprawdzenie rejestru Urzędu Wojewódzkiego to podstawa - mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care we Wrocławiu. - Umieszczając osobę bliską w placówce działającej bez zezwolenia, podejmujemy ryzyko narażenia jej na przykre konsekwencje - dodaje.

2. Pod kontrolą
Częste wizyty rodziny są cennym wsparciem dla seniorów, dlatego ważne, by ośrodek był dostępny w dowolnych godzinach. Regularne i spontaniczne odwiedziny pozwalają też kontrolować działalność placówki.

- Należy uważnie przyglądać się samopoczuciu seniora. To istotne zwłaszcza w okresie adaptacyjnym, kiedy powinien zostać otoczony szczególną opieką, która pozwala poznać jego potrzeby i oczekiwania. Na szczególną uwagę zasługuje także otoczenie seniora. Nie można lekceważyć nawet najdrobniejszych incydentów. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to zastanówmy się, czy rzeczywiście chcemy powierzyć danemu ośrodkowi opiekę nad bliską nam osobą - mówi dr Małgorzata Pędzik, geriatra i ekspert Angel Care we Wrocławiu.

3. W dobrych rękach
Niepodważalnym atutem domu seniora powinna być profesjonalna kadra, która dyżuruje w ośrodku przez całą dobę. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy placówka oferuje opiekę lekarzy ogólnych, lekarzy specjalistów, w tym geriatrów, opiekunów, fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków.

- Oprócz regularnej opieki pielęgniarskiej i nadzoru lekarskiego, mieszkańcy muszą otrzymywać zbilansowane posiłki, a programy fizjoterapii powinny być indywidualnie opracowywane i realizowane każdego dnia. W dobrych domach seniora na miejscu prowadzone są również badania naukowe. Ich celem jest znalezienie sposobów na złagodzenie dolegliwości i pokonanie chorób związanych z wiekiem - mówi Michał Kowalski.

4. Przede wszystkim bezpieczeństwo
Zanim umieścimy bliską osobę w domu seniora, koniecznie odwiedźmy go osobiście. Ważne jest sprawdzenie bezpieczeństwa - należy przyjrzeć się, czy usunięte zostały wszelkie bariery architektoniczne (na przykład progi), czy w budynku znajduje się winda, a w pomieszczeniach zainstalowano urządzenia poprawiające bezpieczeństwo (instalację przywoławczą, uchwyty w łazienkach). Cenne są łóżka z możliwością pełnej regulacji pozycji. Gwarancją bezpieczeństwa jest również chroniony dostęp do budynku i monitoring przestrzeni wspólnych.

5. Zawsze po drodze
Szukając odpowiedniej placówki, warto zwrócić uwagę na lokalizację. Położenie na mapie miasta jest ważne, zarówno z punktu widzenia ośrodka, seniora, jak też jego rodziny.

- Dom znajdujący się w centrum miasta zyskuje możliwość współpracy z podmiotami zewnętrznymi, na przykład instytucjami muzycznymi, szkołami opiekunów, zespołami czy parafią. Dobra lokalizacja wiąże się także z wygodnym dojazdem dla rodzin. Dzięki częstym wizytom czują większy spokój związany z pobytem bliskiej osoby w domu seniora. Mniejsze są także koszty podróży i zaangażowanie czasowe z nią związane - mówi Michał Kowalski.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR