
W Polsce starsze osoby zwykle przenoszą się do domu opieki, gdy w ich zdrowiu nastąpi kryzys oznaczający definitywny koniec samodzielnego życia - zauważa Gazeta Wyborcza. Jak znaleźć dobry, godny zaufania dom opieki dla starszej osoby, która z powodu stanu zdrowia nie może już sama mieszkać?
Prywatne domy opieki są z reguły wybierane przez lepiej sytuowane rodziny. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
1. Zweryfikujmy, czy w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego dom nie wypowie umowy albo nie zażąda dodatkowych opłat.
2. Dowiedzmy się, ile opiekunek przypada na podopiecznego i czy mają odpowiednie kwalifikacje.
3. W domach opieki odbywają się np. wyjazdowe posiedzenia sądów, często konieczny jest dowóz np. do przychodni na badania. Zapytajmy, czy takie usługi będą darmowe.
4. Niektórzy seniorzy chcą mieć możliwość zabrania ze sobą ulubionych sprzętów lub zwierząt domowych. Sprawdźmy, czy jest taka możliwość.
5. Wielu starszych ludzi wcale nie chce spędzać dnia według ustalonego odgórnie "rozkładu jazdy". Zweryfikujmy, jaka jest praktyka w tym obszarze.
6. Ważna jest wielkość ośrodka. Rodzinne domy opieki mieszczą się zwykle w prywatnych domach, na drugim biegunie są nawet 200-osobowe pensjonaty. Zapytajmy bliską osobę, gdzie będzie się lepiej czuła i sprawdźmy, czy duże ośrodki rzetelnie prowadzą dokumentację.
7. Spytajmy o kwoty, jakie ośrodek przeznacza na wyżywienie i sprawdźmy, czy jest możliwość dostosowania posiłków do diety.
8. Skontrolujmy, czy ośrodek dba o zagospodarowanie wolnego czasu oraz czy wokół placówki jest ogród lub tereny do spacerów.
9. Koniecznie sprawdźmy, czy dom seniora ma zezwolenie wojewody na jego prowadzenie.
10. Zobaczmy, czy w domu opieki jest zamontowana klimatyzacja i czy działa sprawnie. Jeśli czuć jakiekolwiek nieprzyjemny zapach - to zły znak.
Więcej: www.wyborcza.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych