Jak wybrać dom opieki? Porady Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Autor: DK/Rynek Seniora   09 maja 2016 12:11

Po pierwsze, sprawdź, czy dom opieki prowadzi legalną działalność. Zgodnie z prawem, musi on spełnić wymagania m. in. w zakresie lokalizacji i standardów pobytu - podkreśla Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w informacji dla tych, którzy planują skorzystać z usług świadczonych przez przedsiębiorców prowadzących placówki opiekuńcze.

UOKiK przypomina, że kontrolę nad domami opieki sprawują Urzędy Wojewódzkie, które prowadzą specjalne rejestry tych ośrodków i mogą udzielić informacji, czy dana placówka posiada stosowne pozwolenie.

Informacja Urzędu przeznaczona jest dla tych, którzy chcą skorzystać z usług świadczonych przez przedsiębiorców prowadzących placówki opiekuńcze,

„Pamiętaj, że pobyt osoby niepełnosprawnej, chorej lub w podeszłym wieku w takiej placówce powinien być zawsze poprzedzony zawarciem umowy. Przed jej podpisaniem, dokładnie zapoznaj się z postanowieniami umownymi, jak i regulaminem czy statutem placówki, jeśli takie obowiązują” - czytamy w informacji UOKiK.

Urząd radzi, żeby przed podpisaniem umowy o świadczenie usług opieki całodobowej zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona postanowień, które kształtują zobowiązania stron w sposób niekorzystny dla konsumentów.

Więcej: UOKiK: niemal wszystkie domy opieki stosują niedozwolone zapisy w umowach

„Jeśli tak jest, poinformuj przedsiębiorcę o występującym naruszeniu, a gdy ten nie wyrazi zgody na zmianę treści umowy, rozważ wybór innej placówki opiekuńczej. Warto też zawiadomić UOKiK, który po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego może orzec, że dane postanowienie wzorca umowy jest niezgodne z prawem” - podaje UOKiK.

W przypadku, gdy klient obawia się, że umowa, którą już podpisał, zawiera niedozwolone postanowienia, warto pamiętać, że takie klauzule nie są wiążące. Należy o tym poinformować przedsiębiorcę.

„Jeżeli przedsiębiorca nie przychyli się do twojego stanowiska, po bezpłatną pomoc zwróć się do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub jednej z organizacji konsumenckich (Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, porady@dlakonsumentow.pl).” - zaznacza na koniec UOKiK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.