Jedyne takie miasto z teleopieką dla osób starszych

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   14 października 2014 11:04


Jedyne takie miasto z teleopieką dla osób starszych Fot. PTWP Piotr Waniorek

Gdynia prowadzi szeroko zakrojoną politykę pomocy społecznej wobec osób starszych. - Jesteśmy jedynym miastem w Polsce, który wprowadził teleopiekę do systemu usług opiekuńczych - zapewniają przedstawiciele Urzędu Miasta.

Na czym to polega? W skrócie: teleopieka jest usługą dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, np. w sytuacji nagłego zasłabnięcia czy upadku.

Jak to działa? Każda z osób objęta usługą otrzymuje sprzęt w postaci albo telefonu stacjonarnego z trzema guzikami: czerwonym, zielonym i niebieskim oraz zegarka na rękę z przyciskiem, albo telefonu komórkowego i wisiorka na szyję.

Przycisk czerwony jest przyciskiem alarmowym, po jego wciśnięciu następuje kontakt z centrum powiadamiania alarmowego. Centrum nawiązuje kontakt z osobą wzywającą pomocy, ustala przyczynę, powiadamia kolejno sąsiadów oraz bliskich celem sprawdzenia sytuacji na miejscu i weryfikuje, czy wizyta kontrolna u podopiecznego została zrealizowana, a w przypadku braku kontaktu wzywa odpowiednie służby.

Gdyńską innowacją jest przycisk zielony. Jeśli osoba samotna w domu chciałaby pozyskać informacje na temat, gdzie i jak jakąś sprawę załatwić, albo po prostu z kimś porozmawiać, może połączyć się w ciągu dnia w godz. 8 do 16 z pracownikiem centrum. Usługa ta ma także zapobiegać izolacji osób starszych.

Jest też przycisk niebieski, gdzie zamówić można ewentualnie dodatkowe usługi, np. rehabilitacyjne. To są już usługi komercyjne, opłacane indywidualnie przez osobę, która z tego korzysta.

Usługa teleopieki wystartowała w Gdyni 1 lipca 2012 r. Miesięczna opłata, obejmująca dzierżawę specjalnego aparatu telefonicznego, wynosi 18,70 zł brutto w przypadku telefonu stacjonarnego lub 28,70 zł brutto w przypadku komórek, zaś jednorazowa opłata aktywacyjna to 12,50 zł brutto.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.