
Dla 70 proc. osób wchodzących w wiek senioralny za najważniejsze kwestie uznało pozostanie w zdrowiu i względną samodzielność życiową. Ponad połowa badanych wyraziła troskę o odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
Badanie "Attitudes towards ageing" zostało przeprowadzone na zlecenie międzynarodowej Grupy Bupa, której częścią jest Grupa Lux Med. Jego celem było zobrazowanie oczekiwań i obaw polskiego społeczeństwa związanych z wkraczaniem w wiek emerytalny.
Badanie pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową.
Aż 69 proc. badanych obawia się, czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90 proc. zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku.
Najnowszy raport pokazał, że choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40 proc. uczestników badania wyraziło obawy, że w jesieni życia nie będą mogli cieszyć się dobrą sytuacją życiową.
Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej - tak ważnej dla blisko 70 proc. Ponad połowa badanych wyraziła troskę o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą.
Badanie potwierdziło też przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. W przypadku choroby emeryci liczą na pomoc właśnie od najbliższych (66 proc.), a zaledwie w 18 proc. oczekują wsparcia ze strony instytucji opiekuńczych.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych