Jesień życia: czego boją się starsi Polacy?

RYNEK OPIEKI

Autor: KLX/Rynek Seniora   08 sierpnia 2016 17:06


Jesień życia: czego boją się starsi Polacy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dla 70 proc. osób wchodzących w wiek senioralny za najważniejsze kwestie uznało pozostanie w zdrowiu i względną samodzielność życiową. Ponad połowa badanych wyraziła troskę o odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

Badanie "Attitudes towards ageing" zostało przeprowadzone na zlecenie międzynarodowej Grupy Bupa, której częścią jest Grupa Lux Med. Jego celem było zobrazowanie oczekiwań i obaw polskiego społeczeństwa związanych z wkraczaniem w wiek emerytalny.

Badanie pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową.

Aż 69 proc. badanych obawia się, czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90 proc. zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. 

Najnowszy raport pokazał, że choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40 proc. uczestników badania wyraziło obawy, że w jesieni życia nie będą mogli cieszyć się dobrą sytuacją życiową.

Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej - tak ważnej dla blisko 70 proc. Ponad połowa badanych wyraziła troskę o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą.

Badanie potwierdziło też przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. W przypadku choroby emeryci liczą na pomoc właśnie od najbliższych (66 proc.), a zaledwie w 18 proc. oczekują wsparcia ze strony instytucji opiekuńczych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR