Kalisz: GOPS chciał umieścić 90-latkę z synem w DPS bez ich zgody

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 kwietnia 2018 10:31


Kalisz: GOPS chciał umieścić 90-latkę z synem w DPS bez ich zgody Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sąd Rejonowy w Kaliszu oddalił w piątek (13 kwietnia) wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cekowie w pow. kaliskim o umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej 90-latki i jej 50-letniego syna bez ich zgody.

- Podstawowym prawem człowieka jest prawo do wolności. W tej sprawie z takim przypadkiem mieliśmy do czynienia. Jako osoba reprezentująca państwo polskie nie przyłożę ręki do tego, aby tych ludzi w taki sposób pozbawić wolności - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Katarzyna Mituta-Nawrocka.

Radca prawny Michał Harasny w imieniu GOPS w Cekowie twierdził, że matka i syn mieliby w Domu Pomocy Społecznej zorganizowaną pomoc, "gdzie jest zapewnione wyżywienie i opieka pielęgniarska. W naszej ocenie chodzi tylko o ochronę zdrowia tych ludzi" - powiedział mecenas.

Adwokat Piotr Kaszewiak, obrońca rodziny, powiedział, że opieka społeczna jest powołana do niesienia pomocy. - Mówimy o pomocy, która jest oczekiwana za zgodą stron, a nie o pomocy opresyjnej i nachalnej, motywowanej chęcią naprawy swojego wizerunku, który został narażony na szwank tym, że lokalne media zainteresowały się losem ludzi, którymi nikt się nie interesował - podkreślił mecenas Kaszewiak.

W listopadzie 2016 roku jedna z kaliskich gazet opisała sytuację życiową rodziny w gminie Ceków Kolonia. Z publikacji wynikało, że gminna pomoc społeczna nie opiekuje się rodziną od 13 lat. Zimą nie ma czym ogrzać domu, budynek, w którym mieszka, jest w tragicznym stanie, nie ma centralnego ogrzewania i WC, do posesji nie jest doprowadzona woda.

- Utrzymujemy się z mojej renty chorobowej i emerytury mamy. W takich warunkach mieszkamy już 30 lat - powiedział syn starszej pani.

Po publikacji rodzinę odwiedził wójt w towarzystwie pracownic społecznych.

- Przywieźli nam żywność - powiedział syn, "a kilka tygodni później dostaliśmy z sądu wezwanie na sprawę, że chcą nas bez naszej zgody umieścić w domu opieki".

Dodał, że z mamą nie godzą się na to, "bo to dla nas będzie jak zamknięcie i pozbawienie nas wolności".

W piątek przed sądem powiedział, że potrafi samodzielnie zaopiekować się mamą. - Pilnuję, żeby przyjmowała lekarstwa, mierzę jej ciśnienie, wspólnie gotujemy posiłki, dbam o jej ubiór i higienę. Bardzo się kochamy i szanujemy - oświadczył.

Biegła psychiatra oświadczyła, że ingerencja opieki społecznej w życie tej rodziny jest nieuzasadniona.

Radca prawny Michał Harasny stwierdził, że GOPS w Cekowie nie jest przeciwnikiem rodziny, "dlatego najpierw zaproponowano rodzinie dzienny dom pobytu, a dopiero później pojawiła się kwestia DPS" - oświadczył.

Adwokat Piotr Kaszewiak przypomniał o prawie do poszanowania życia rodzinnego, do prywatności, decydowania o własnym życiu, wolności osobistej i o prawie do spokojnej starości. Podkreślił, że "pozostaje poważna wątpliwość co do rzeczywistej intencji opieki społecznej w tej sprawie. Dziwię się, że chęć pomocy przez GOPS pojawiła się dopiero wtedy, kiedy losem (rodziny) zainteresowały się lokalne media" - oznajmił.

Sędzia Katarzyna Mituta-Nawrocka, oddalając powództwo, oświadczyła w uzasadnieniu, że rodzina nie spełnia przesłanek ustawowych do umieszczenia w DPS bez jej zgody.

- Pani (...) radzi sobie w życiu przy pomocy swojego syna. Syn jest upośledzony w stopniu lekkim, ale na miarę swoich możliwości z wielką troską opiekuje się swoją mamą. Mają prawo do tego, żeby korzystać z pomocy społecznej w takim zakresie, w jakim chcą. Nie można im tej pomocy oferować na siłę. Tym bardziej nie można ich umieszczać w DPS. Żyją w warunkach, do których są przyzwyczajeni. W tych warunkach zaspokajają swoje podstawowe potrzeby życiowe, jak jedzenie, ubranie, higiena osobista. Cały przewód sądowy wykazał, że te potrzeby są zaspokojone - powiedziała sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny.

Rodziną zaopiekowała się Caritas Polska, która na budowę domu dla niej zebrała już 120 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR