Katowice: bezpłatne warsztaty dla opiekunów chorych na alzheimera

RYNEK OPIEKI

Autor: KNNC,RS/Rynek Seniora   04 maja 2015 11:01


Katowice: bezpłatne warsztaty dla opiekunów chorych na alzheimera

9 maja w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich.

Organizatorem warsztatów "Alzheimer - wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów w ich codziennych zmaganiach oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.

Dziś w Polsce na chorobę Alzheimera i inne zaburzenia pamięci choruje nawet 400 tysięcy osób, niemal wszystkie wymagają całodobowej opieki. Najczęściej to osoby starsze, które ukończyły 65 lat.

Ponad 90 proc. z nich przebywa w domu, a opiekę nad nimi sprawuje najbliższa rodzina. Opiekunami są zwykle współmałżonek albo dzieci chorego, którzy biorą na siebie wysiłek nieustannego dyżuru. Wymaga to fizycznej sprawności i psychicznej odporności w miarę jak choroba postępuje. O tym jak radzić sobie z opieką nad chorym, opiekunowie będą mogli dowiedzieć się podczas warsztatów.

- Alzheimer jest chorobą, która dotyka wszystkich członków rodziny pacjenta, a zwłaszcza jego opiekunów. Często nie zdajemy sobie sprawy jak poważnym obciążeniem jest codzienna opieka. Potrzeby opiekunów schodzą wówczas na dalszy plan. Podnosząc świadomość najbliższych na temat mechanizmów choroby i ucząc ich jak mądrze towarzyszyć choremu oraz jak go wspierać, możemy poprawiać jednocześnie jakość życia całej rodziny - tłumaczy dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach-Murckach.

Podczas pierwszej części warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać zagadnienia medyczne związane z chorobą Alzheimera, dotyczące m.in. leczenia zaburzeń snu, depresji, stanów lękowych oraz zaburzeń zachowania.

Druga część poświęcona będzie aspektom psychologicznym opieki nad chorymi – psycholog udzieli porad jak komunikować się z osobą chorą, jak reagować na zmiany jej nastroju i zachowania oraz w jaki sposób radzić sobie ze skutkami długotrwałej opieki nad bliskim z chorobą Alzheimera. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają również specjalnie przygotowane zestawy ćwiczeń pamięci dla osób chorych na Alzheimera lub zaburzenia pamięci.

Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wystarczy zapisać się pod nr tel. 32 353 93 59 lub 500 278 847.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.