KIGS pracuje nad wzorcem umowy z domami opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   17 marca 2016 14:29


RynekSeniora.pl
KIGS pracuje nad wzorcem umowy z domami opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) wskazuje na konieczność wypracowania modelowego wzorca umowy seniora z domem opieki. Według ekspertów instytutu obecne regulacje nie gwarantują dobrostanu pensjonariuszy. KIGS, w ramach certyfikacji OK Senior, rozpoczął opracowywanie jednolitego wzoru kontraktu, którym będą mogły posługiwać się domy opieki.

Jak informuje KIGS, kontrole przeprowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2015 r., obejmujące swoim zasięgiem jedynie dwa województwa, pokazały, że w ponad połowie domów opieki nad seniorami postanowienia umów określające pobyt w takim ośrodku były wprost niekorzystne dla samych pensjonariuszy. Najważniejsze nadużycia dotyczyły postanowień zabezpieczających dom opieki przez odpowiedzialnością za kradzież rzeczy, urazy fizyczne czy pogorszenie się stanu zdrowia seniora.

Prawa podopiecznych są łamane, a ich dochodzenie trudne
"Wydaje się to całkowitym żartem, że miejsce, które ma być gwarantem utrzymania dobrostanu pensjonariusza, już na samym początku jego pobytu wymaga podpisania umowy, która w wielu punktach wprost łamie prawa seniora, a w skrajnych przypadkach skutkuje natychmiastowym usunięciem go z domu opieki" - czytamy w informacji prasowej KIGS.

Według instytutu brakuje regularnej kontroli państwa nad umowami zawieranymi z seniorami, zaś ośrodki zamieszczające w umowach zakazane klauzule czują się bezkarnie, gdyż w przypadku podpisania z nimi niekorzystnej umowy podopieczny lub jego rodzina mogą dochodzić swoich praw jedynie w sądzie. Jedynie UOKIK podjął sensowną akcję, nakazując skontrolowanym ośrodkom poprawę zakwestionowanych postanowień umów.

- Konieczne jest wypracowanie modelowego, przynajmniej w zakresie zabezpieczenia praw seniora, wzorca umowy z domem opieki - tłumaczy mec. Katarzyna Bondaryk, ekspert programu OK Senior .

Powstanie wzór "uczciwej" umowy
KIGS rozpoczął własne prace nad opracowaniem jednolitego wzoru kontraktu, którym będą mogły posługiwać się domy opieki nad seniorami.

- Kontrakt będzie przewidywał alternatywne rozwiązania prawne, które ośrodki będą mogły dostosować do swojej działalności. Prawa seniorów będą jednak w każdej z opcji w pełni zabezpieczone - mówi Marzena Rudnicka, prezes KIGS.

Każdy z domów opieki będzie mógł posługiwać się przygotowanym wzorcem umowy oraz zgłaszać do niego uwagi, które zespół ekspertów na bieżąco będzie analizował.

- Nie można utrzymywać sytuacji, gdy nasi dziadkowie czy rodzice mający mieć zabezpieczoną opiekę w ośrodku, z którym zawarliśmy umowę, zostają w trybie pilnym relegowani z powodu pogarszającego się stanu zdrowia czy opóźnień w opłatach za ich pobyt - podsumowuje Marzena Rudnicka.

Opracowywany formularz ma być dostępny od 4 kwietnia 2016 r. na stronie www.oksenior.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR