Klimatyczny dom seniora w górskim klasztorze. Zobacz, jak wygląda
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   02 września 2016 15:42

Pałac Seniora „Stary Klasztor” to obiekt położony 2 km od uzdrowiskowej Rabki-Zdroju, w otoczeniu gór Beskidu Zachodniego. Budynek od roku 1925 pełnił funkcję klasztoru sióstr urszulanek. W sierpniu 2014 r. uruchomiono w nim dom seniora dla 64 mieszkańców.

Pałac Seniora „Stary Klasztor” zlokalizowany jest w miejscowości Rokiciny Podhalańskie (Małopolskie), blisko tzw. „Zakopianki”, czyli drogi krajowej Kraków - Zakopane.

W 1925 r. założono tu klasztor sióstr urszulanek, który potem często odwiedzał i Karol Wojtyła, i Stanisław Dziwisz, co potwierdzają zapisy w "Złotej Księdze" klasztoru. W ostatnich latach klasztor stanowił dom rekolekcyjno-wypoczynkowy, w którym przyjmowano grupy młodzieży oraz osoby indywidualne.

W roku 2013 obiekt został kupiony przez przez Jadwigę i Artura Bocianowskich, właścicieli firmy budowlanej P.T.H.U. Nigra-Trans, którzy postanowili założyć w nim dom opieki. Budynek przeszedł gruntowny remont i z początkiem sierpnia 2014 r. rozpoczął działalność, oferując miejsca dla 64 podopiecznych. W obiekcie znalazła też siedzibę Małopolska Fundacja Opieki, której założycielem i prezesem jest Artur Bocianowski.

Co oferują klasztorne wnętrza?
Obiekt, mimo zabytkowego charakteru, jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych - posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz windę.

Na trzech kondygnacjach znajdują się pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe. Każdy z nich posiada instalację przywoławczą oraz łazienkę z uchwytami dla osób niepełnosprawnych. Pokoje wyposażone zostały m.in. w specjalistyczne łóżka, telewizory oraz dostęp do internetu. Dom seniora zapewnia również lokale gościnne dla bliskich.

Dom seniora oferuje pobyt długoterminowy (powyżej 1 roku) i średnioterminowy (od miesiąca do roku) zarówno dla aktywnych podopiecznych, wymagających jedynie doraźnej pomocy, jak i dla seniorów potrzebujących całodobowej opieki medycznej oraz przewlekle chorych. Ci pierwsi zapłacą za miesiąc średnio 2,9 tys. zł, drudzy - od 3,3 do 3,5 tys. zł.

Placówka zapewnia także opiekę krótkoterminową - wówczas doba kosztuje od 120 do 150 zł.

Jest także opieka medyczna i duchowa
Właściciele zapewniają ponadto możliwość dostosowania pokoju do indywidualnych potrzeb (własne meble, pokoje małżeńskie).

W ofercie są posiłki przygotowywane we własnej kuchni zgodnie z zaleceniami dietetyka i lekarza (pięć dań dziennie oraz napoje i przekąski), codzienna rehabilitację i fizjoterapia dostosowane do indywidualnych potrzeb, zajęcia kulturalne oraz imprezy towarzyskie.

Do dyspozycji mieszkańców jest własny transport domu seniora (np. w celu realizacji zakupów). Podopieczni mogą też korzystać z terapii zajęciowej (pięć razy w tygodniu) oraz opieki duszpasterskiej.

Przez cały tydzień mieszkańcami opiekuje się na stałe dwóch lekarzy rodzinnych, trzy razy w tygodniu psycholog kliniczny, a doraźnie neurolog i psychiatra.

Opieka pielęgniarska świadczona jest całodobowo. Zespół tworzą trzy dyplomowane pielęgniarki (w tym pielęgniarka koordynująca), ratownik przedmedyczny, dwie opiekunki medyczne, dwóch rehabilitantów i dwóch terapeutów zajęciowych.

W domu seniora mieści się także kaplica, w której odprawiane są msze.

Pałac Seniora „Stary Klasztor” posiada zezwolenie wojewody małopolskiego na prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnoprawnym, przewlekle chorym oraz w podeszłym wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR