Koalicja mówi „nie” szpitalnym oddziałom opieki długoterminowej
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   29 lipca 2015 16:08

Nie twórzmy szpitalnych oddziałów opieki długoterminowej - apeluje w liście do ministra Mariana Zembali Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”. W piśmie do szefa resortu zdrowia Koalicja zwraca również uwagę na problem pacjentów wentylowanych mechanicznie w domach. W większości to osoby starsze.

Zaniepokojenie Koalicji wywołał pomysł ministra Mariana Zembali, który - jak wynika z wywiadu, jakiego udzielił 4 lipca br. „Gazecie Wyborczej” - zamierza tworzyć szpitalne oddziały opieki długoterminowej dla pacjentów wymagających terapii za pomocą wentylacji mechanicznej.

- Naszym zdaniem to nieporozumienie - ocenia dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji, odnosząc się do fragmentu wywiadu, w którym minister Zembala, zapytany, w jaki sposób chce zapanować nad wolnoamerykanką w systemie ochrony zdrowia, powiedział m.in.: „Ktoś zechce budować szpital, to mu powiemy: proszę bardzo, ale potrzeba nam oddziału opieki długoterminowej, dla przewlekle wentylowanych”.

Koalicja wystosowała w tej sprawie pismo do ministra Zembali, wskazując w nim, że pozaszpitalna, w tym domowa, opieka nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie jest wielokrotnie tańsza niż hospitalizacja.  

Szwałkiewicz: szpitale trzeba odciążać, a nie rozbudowywać
- Uważamy, iż powinniśmy konsekwentnie odciążać polskie szpitale, a nie je rozbudowywać. Już teraz Polska ma jedną z największych w Unii Europejskiej liczbę łóżek szpitalnych przypadających na 10 tys. mieszkańców. Dlatego też, aby zabezpieczyć zarówno obywateli, jak i system opieki zdrowotnej przed niekontrolowanym i destrukcyjnym wzrostem wydatków na opiekę medyczną, należy, naszym zdaniem, skoncentrować się na rozwoju świadczeń pielęgnacyjnych poza szpitalem - w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w domach, w zależności od potrzeb pacjenta i preferencji jego opiekunów - przekonuje Elżbieta Szwałkiewicz.

W liście do prof. Mariana Zembali Koalicja odnosi się również do problemów, jakie wkrótce mogą mieć pacjenci wentylowani mechanicznie w domach.

„Niestety, mimo że pozaszpitalna, w tym domowa, opieka nad pacjentami wentylowanymi mechanicznie jest wielokrotnie tańsza niż hospitalizacja, wiele oddziałów wojewódzkich NFZ nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań”- czytamy.

„Powołując się na bezduszne przepisy, urzędnicy narzucają limity świadczeń, które wyczerpują się zwykle już w połowie roku, skazując pacjentów i ich opiekunów na łaskę świadczeniodawców, która w każdej chwili może się skończyć” - pisze Koalicja.

Wentylacja mechaniczna - świadczeniodawcy rozważają wstrzymanie przyjęć pacjentów
Koalicja odnosi się do pisma Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, które na przełomie czerwca i lipca zostało rozesłane mediom. Związek informował w nim, że rozpoczął proces konsultacji ze swoimi członkami nt. ewentualnego wstrzymania przyjęć nowych pacjentów.  

Jak informowała wówczas Katarzyna Baj, dyrektor biura OZŚWM, świadczeniodawcy nie mogą odłączyć chorych od wypożyczonych respiratorów. Mogą być jednak zmuszeni wstrzymać przyjęcia nowych pacjentów (którzy w tej sytuacji będą musieli być hospitalizowani - red.).  

Czytaj również: Wentylacja mechaniczna w domach: wstrzymają przyjęcia nowych pacjentów?

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR