
RYNEK OPIEKI
Związek tłumaczył, że przyczyną tej dramatycznej decyzji będzie zbyt niski poziom finansowania tego typu świadczeń przez NFZ. Wyjaśniał, że od początku stycznia 2015 r. w narzuconych przez NFZ limitach świadczeń zdrowotnych nie zmieściło się 1168 pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu.
Katarzyna Baj podkreślała, że wielokrotnie OZŚWM zwracał się do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia z apelem o zwiększenie kontraktów. Jak dotąd - bezskutecznie.
Co na to NFZ?
Z odpowiedzi na pytania portalu rynekseniora.pl udzielonych przez Fundusz wynika, że w jego ocenie problemu nie ma.
„NFZ jako płatnik jest zobowiązany zapłacić placówce za zrealizowane świadczenia zdrowotne. I z tego zobowiązania Oddziały Wojewódzkie NFZ na bieżąco się wywiązują” - czytamy.
A co z nadwykonaniami?
„Decyzja o sfinansowaniu dodatkowych świadczeń, zrealizowanych ponad wartość określoną w umowie, leży w kompetencjach Dyrektorów OW. Świadczeniodawcy mają możliwość wnioskowania do Oddziału o zwiększenie wartości umowy lub przesunięcia środków finansowych w ramach umowy pomiędzy zakresami” - odpowiada NFZ.
Czytaj również: NFZ: oddziały zwiększają finansowanie w zakresie wentylacji mechanicznej
„Z informacji uzyskanych z Oddziałów Wojewódzkich wynika, że w miarę możliwości finansowych Oddziały dokonują zwiększenia finansowania, reagując na zgłaszane w tym zakresie potrzeby.” - dodaje.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje odpowiedź
Jakie stanowisko zajmie w tej sprawie zajmie Ministerstwo Zdrowia? Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” prosi Ministra Zdrowia o pilne spotkanie. - Chcielibyśmy wspólnie poszukać rozwiązań sytuacji, w jakiej znajdują się pacjenci, wymagający świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w zakresie opieki długoterminowej, w tym również wentylacji mechanicznej” – czytamy w liście.
Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, odpowiedź na list do prof. Zembali jest w trakcie przygotowywania.
Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” reprezentuje ponad 500 organizacji, instytucji oraz osób działających na rzecz niesamodzielnych i przewlekle chorych.
Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zrzesza 10 specjalistycznych ośrodków z całej Polski zapewniających opiekę domową chorym wymagającym terapii za pomocą wentylacji mechanicznej. Pod opieką mają one ok. 3 tys. pacjentów, za których oddychają wypożyczone z ośrodków respiratory. Ok. 70 proc. z nich to osoby starsze.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych