Koalicja mówi „nie” szpitalnym oddziałom opieki długoterminowej
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   29 lipca 2015 16:08

Związek tłumaczył, że przyczyną tej dramatycznej decyzji będzie zbyt niski poziom finansowania tego typu świadczeń przez NFZ. Wyjaśniał, że od początku stycznia 2015 r. w narzuconych przez NFZ limitach świadczeń zdrowotnych nie zmieściło się 1168 pacjentów wentylowanych mechanicznie w domu.   

Katarzyna Baj podkreślała, że wielokrotnie OZŚWM zwracał się do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia z apelem o zwiększenie kontraktów. Jak dotąd - bezskutecznie.

Co na to NFZ?
Z odpowiedzi na pytania portalu rynekseniora.pl udzielonych przez Fundusz wynika, że w jego ocenie problemu nie ma.

„NFZ jako płatnik jest zobowiązany zapłacić placówce za zrealizowane świadczenia zdrowotne. I z tego zobowiązania Oddziały Wojewódzkie NFZ na bieżąco się wywiązują” - czytamy.

A co z nadwykonaniami?

„Decyzja o sfinansowaniu dodatkowych świadczeń, zrealizowanych ponad wartość określoną w umowie, leży w kompetencjach Dyrektorów OW. Świadczeniodawcy mają możliwość wnioskowania do Oddziału o zwiększenie wartości umowy lub przesunięcia środków finansowych w ramach umowy pomiędzy zakresami” - odpowiada NFZ.

Czytaj również: NFZ: oddziały zwiększają finansowanie w zakresie wentylacji mechanicznej

„Z informacji uzyskanych z Oddziałów Wojewódzkich wynika, że w miarę możliwości finansowych Oddziały dokonują zwiększenia finansowania, reagując na zgłaszane w tym zakresie potrzeby.” - dodaje.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje odpowiedź
Jakie stanowisko zajmie w tej sprawie zajmie Ministerstwo Zdrowia? Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” prosi Ministra Zdrowia o pilne spotkanie. - Chcielibyśmy wspólnie poszukać rozwiązań sytuacji, w jakiej znajdują się pacjenci, wymagający świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w zakresie opieki długoterminowej,  w tym również wentylacji mechanicznej” – czytamy w liście.

Jak informuje biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, odpowiedź na list do prof. Zembali jest w trakcie przygotowywania.  

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” reprezentuje ponad 500 organizacji, instytucji oraz osób działających na rzecz niesamodzielnych i przewlekle chorych.  

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej zrzesza 10 specjalistycznych ośrodków z całej Polski zapewniających opiekę domową chorym wymagającym terapii za pomocą wentylacji mechanicznej. Pod opieką mają one ok. 3 tys. pacjentów, za których oddychają wypożyczone z ośrodków respiratory.  Ok. 70 proc. z nich to osoby starsze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR