Kobiety z niepełnosprawnością bardziej narażone na przemoc
Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2015 08:51

Kobiety z niepełnosprawnością są trzy razy bardziej narażone na przemoc niż przeciętnie. Szczególnie trudna jest sytuacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, zależnych całkowicie od opiekunów - mówi Anna Góral ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych.

25 listopada rozpoczęła się międzynarodowa kampania 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć; potrwa do 10 grudnia. Na świecie tematem przewodnim tegorocznej edycji kampanii jest dostęp do bezpiecznej edukacji. W Polsce drugim - równie ważnym zagadnieniem - jest przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami.

- Z badań ONZ wynika, że kobiety z niepełnosprawnością są trzy razy bardziej narażone na przemoc niż kobiety w ogóle. W Polsce jest podobnie. Ostatnie badania zrobione przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich z 2013 r. wykazały, że blisko 80 proc. ankietowanych kobiet z niepełnosprawnością doświadczyło jakiejś formy przemocy - fizycznej, psychicznej czy ekonomicznej - powiedziała Góral.

Dodała, że trudno jest pomóc tym osobom, ponieważ większość z nich jest zależna od rodziny, bliskich, często sprawców ich krzywdy. - Zdają sobie sprawę, że jeśli komuś zgłoszą przemoc, to w konsekwencji zostaną zabrane z domu, prawdopodobnie do ośrodka opieki. Nie chcą tego. Często też jest tak, że same siebie obwiniają - że mają niepełnosprawność, że zachorowały czy uległy wypadkowi i stały się ciężarem dla rodziny, męża, partnera. To takie uwikłanie - powiedziała ekspertka.

Wskazała, że w Niebieskiej Karcie nie ma informacji, że ofiara ma niepełnosprawność. W konsekwencji pomoc nie jest ukierunkowywana na jej potrzeby. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.