Koszalin: miasto ma wreszcie własny DPS
Autor: MK/Rynek Seniora   25 marca 2015 12:01

W Koszalinie powstał pierwszy Dom Pomocy Społecznej. W tej chwili w placówce trwają prace wykończeniowe. Mieszkańcy pojawią się w niej najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca.

Do tej pory miasto Koszalin kierowało swoich mieszkańców do DPS-ów działających na terenie powiatu koszalińskiego i kołobrzeskiego - m.in. w Białogardzie, Lęborku, Parsowie i Cetuniu. W sumie w placówkach tych przebywa aktualnie 175 osób z Koszalina. To one w pierwszej kolejności mają prawo do miejsca w nowym obiekcie.  

- Za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie skierowaliśmy pisma do tych DPS-ów z pytaniem, ile osób spośród mieszkańców chce wrócić do Koszalina. Na razie mamy 30 zgłoszeń - mówi portalowi rynekseniora.pl Robert Grabowski, rzecznik prasowy urzędu miasta Koszalin. 

DPS w Koszalinie powstał w miejscu dawnej bursy przy ul. Morskiej. Dysponuje 88 miejscami. Budynek ma trzy pietra, wyposażony jest w dwie windy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W placówce znajdują się pokoje dwuosobowe przygotowane z myślą o osobach poruszających się samodzielnie oraz pokoje trzyosobowe dla leżących. Przy każdym pokoju znajduje się łazienka.

- Dodatkowo, oprócz wspólnej kuchni mieszczącej się na parterze, na każdym piętrze znajduje się kuchnia do własnego użytku mieszkańców - wyjaśnia Grabowski.  - Oprócz tego DPS posiada także sale do rehabilitacji i terapii zajęciowej oraz gabinet do doraźnej pomocy medycznej.

Koszt zaadaptowania budynku bursy do potrzeb domu pomocy społecznej to 10 mln zł. Większość z tej kwoty - 8 mln - pochodziło z budżetu miasta. Resztę dołożył PFRON. Placówka ma zatrudniać 60 osób. W tym samym obiekcie powstanie także Dzienny Ośrodek Pobytu dla osób starszych (na 35 miejsc), dostępny dla seniorów w godzinach 7-16.

Placówka przy ul. Morskiej będzie pierwszym DPS-em w Koszalinie. Czy miasto planuje budowę kolejnych? - Nie mogę w tej chwili wiążąco odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dopiero po zasiedleniu nowej placówki będziemy mieli pełną orientację co do tego, w jakim stopniu pokryje ona zapotrzebowanie na miejsca w DPS-ach - odpowiada Grabowski.

Za pobyt swoich mieszkańców w DPS-ach położonych w sąsiednich miejscowościach Koszalin dopłacał 4,6 mln zł rocznie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.