Koszalin tworzy Centrum Opieki Senioralnej
Autor: gk24.pl, MK/Rynek Seniora   09 kwietnia 2015 12:01

Władze Koszalinie podjęły decyzję, że Dom Pomocy Społecznej przy ul. Morskiej będzie podstawą do stworzenia Centrum Opieki Senioralnej. To oznacza, że oprócz całodobowego DPS-u powstanie tu m.in. interwencyjny DPS z 2-3 miejscami, hostel dla kilku osób, komórka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także centrum całodobowej teleopieki dla osób starszych.

Jak pisaliśmy 25 marca na portalu rynekseniora.pl, pierwszy w Koszalinie Dom Pomocy Społecznej powstał w miejscu dawnej bursy przy ul. Morskiej. Dysponuje 88 miejscami. Budynek ma trzy pietra, wyposażony jest w dwie windy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W placówce znajdują się pokoje dwuosobowe przygotowane z myślą o osobach poruszających się samodzielnie oraz pokoje trzyosobowe dla leżących. Przy każdym pokoju znajduje się łazienka.

Koszt zaadaptowania budynku bursy do potrzeb domu pomocy społecznej to 10 mln zł. Większość z tej kwoty - 8 mln - pochodziło z budżetu miasta. Resztę dołożył PFRON. Placówka ma zatrudniać 60 osób.

W skład Centrum Opieki Senioralnej, który powstanie na bazie DPS przy ul. Morskiej wejdzie również Dzienny Dom Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień" (ul. L.Teligi 4 - w sąsiedztwie ul. Morskiej), którego uruchomienie planowane jest we wrześniu. Koszt pobytu kształtować ma się to średnio 100 zł miesięcznie. 

We wrześniu tego roku przeniesione zostaną tu także usługi opiekuńcze świadczone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (kierowane do 190 osób). 

W styczniu 2016 r. placówka rozpocznie świadczenie całodobowej usługi dla osób spełniających kryteria z uchwały Rady Miasta Koszalin.  

W skład Centrum wejdzie także Interwencyjny Dzienny Dom Pomocy (2-3 miejsca w Dziennym Domu Pomocy "Pogodna Jesień" oraz Hostel (2 miejsca czasowego pobytu w DPS). Obie formy wsparcia pomogą odciążyć rodziny sprawujące opiekę nad osobami starszymi i niesamodzielnymi w sytuacjach kryzysowych, choroby czy konieczności wyjazdu.

Pierwsi podopieczni w DPS przy ul. Morskiej mają się pojawić w czerwcu. W placówce zostało jeszcze 20 miejsc. Pozostałe są zarezerwowane dla części seniorów, którzy przebywają w  placówkach poza Koszalinem oraz dla oczekujących od dłuższego czasu w kolejce na przydział. 

Więcej: www.gk24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.