Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przez 8 lat wizytował DPS-y. Okazało się, że...

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza, RPO/Rynek Seniora   05 lipca 2017 12:17


Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przez 8 lat wizytował DPS-y. Okazało się, że... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (działa w ramach biura RPO) przez 8 lat odwiedzili prawie 150 domów pomocy społecznej, by sprawdzić panujące w nich warunki. Choć w większości placówek opieka była prawidłowa, patologii nie brakowało.

W latach 2008-2016 przedstawiciele KMPT przeprowadzili łącznie 934 wizytacji miejsc detencji, a tym 146 wizytacji w DPS.

Najbardziej drastyczne metody personel stosuje wobec osób z demencją, alkoholików i upośledzonych umysłowo - pisze Gazeta Wyborcza. Dr Aleksandra Iwanowska, współautorka raportu pokontrolnego, mówi, że w jednym z miejsc chory na alzheimera był stale zamykany na klucz w pokoju. W innym, aby odciąć od alkoholu uzależnioną kobietę, zabrano jej niezbędny do poruszania się wózek inwalidzki i pozostawiono na dwa dni w łóżku - opisuje. 

"Z powodu braku personelu niesamodzielni mieszkańcy DPS-u w Poznaniu do spania układać musieli się już o 16., by nie zajmować opiekunów" - czytamy w GW.

W DPS-ie w Słupi Pacanowskiej na swoją kolej do kąpieli trzeba było czekać nago w pokoju. W Choroszczy na papierosa trzeba było zapracować sprzątaniem. Włączanie mieszkańców do pracy to dosyć powszechna praktyka. Raport wskazuje 12 domów, gdzie pensjonariusze pomagali pracownikom np. przy kąpieli i asystowali w obezwładnianiu współmieszkańców.

Zdaniem dr Iwanowskiej patologie mają kilka przyczyn: to luki w prawie, np. dotyczące określenia samodzielności mieszkańców, słabe przygotowanie i zbyt mała wiedza personelu na temat tego typu pracy oraz braki kadrowe.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że największy problem dotyczy miejsc, które działają jako niewidocznie dla systemu - to m.in. różnego rodzaju pensjonaty, hotele, agroturystyka, które nie są wpisane do rejestrów wojewodów.

Jednak, jak podkreślają autorzy raportu, w większości sprawdzonych domów opieka była prawidłowa.

"Zadaniem pracowników Biura RPO nie jest tylko zwracanie uwagi na błędy, ale też dostrzeganie dobrych praktyk, z których mogłyby skorzystać placówki w innych częściach kraju. Takie miejsca, z których warto czerpać inspirację znaleźliśmy w: Krakowie, Machowinku, Elblągu, Otwocku, Ełku, Chorzowie, Moryniu, Górnej, Białymstoku, Gryficach, Szczebrzeszynie, Wrocławiu, czy Płocku" - czytamy w raporcie RPO.

Według raportu firmy badawczej PMR do 2020 r. z domów opieki będzie korzystać ok. 7 proc. polskich seniorów, tyle samo co w Europie Zachodniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR