Kraków: dom pomocy społecznej ma pawilon dla artystów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 czerwca 2018 09:55


Kraków: dom pomocy społecznej ma pawilon dla artystów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie rozrósł się o pawilon dla artystów. W czwartek (14 czerwca) obiekt został oddany do użytku.

- Rozbudowa ma ogromne znaczenie, ponieważ rośnie liczba osób starszych, wymagających opieki - powiedziała dyrektor domu społecznego Józefa Grodecka. Zapowiedziała, że w związku z otwarciem nowego pawilonu placówka planuje zwiększyć zatrudnienie.

Natomiast prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wyznał: - Cieszę się, bo jest to trzeci pawilon, który "za moich czasów" powstał z myślą przede wszystkim o artystach.

W nowym pawilonie może mieszkać 75 osób w 54 pokojach. W starej części domu społecznego w trzech pawilonach mieszka 312 osób. Dom Pomocy Społecznej im. Helclów zatrudnia w 280 pracowników na podstawie umów o pracę - są to opiekunowie i pracownicy dbający o czystość ośrodka, w tym 4-hektarowego ogrodu.

Dom Pomocy Społecznej Helclów w Krakowie powstał w 1890 r. dzięki fundacji Ludwika (bankier, filantrop, wiceprezydent Krakowa) i Anny Helclów.

Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że budowę pawilonu dla artystów wsparł 500 tys. zł Zenon Hajduga - związany z teatrem dobroczyńca. Za działalność charytatywną prezydent Krakowa wręczył mu w czwartek odznakę Honoris Gratia. Majchrowski podkreślił, że Zenon Hajduga wpierał wraz ze świętej pamięci żoną Barbarą ważne inwestycje społeczne nie tylko w Krakowie, ale i w innych miejscach w Polsce.

Budowa pawilonu trwała dwa lata. Obiekt ma 4 tys. m kw. Są w nim trzy jadalnie z kuchniami i zmywalniami, trzy łazienki przystosowane do kąpieli osób leżących, dyżurki pielęgniarskie, pomieszczenia do terapii i wypoczynku, kuchenki i pralnie dla mieszkańców, dwie sale do rehabilitacji, w tym neurologicznej, pokój do masażu, garaże w przyziemiu budynku oraz magazyny i pomieszczenia socjalne, a także szatnie dla pracowników. W otoczeniu budynku powstały chodniki, drogi, plac manewrowy dla straży pożarnej i oświetlenie. W kolejnym etapie mają zostać wykonane wjazd pożarowy z alei Słowackiego, boisko do gry w bule i pole do minigolfa.

Koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, wyniesie 15,2 mln zł. Miasto przeznaczyło na to 14,7 mln zł. Pół mln zł to darowizna Barbary i Zenona Hajdugów. Zenon Hajduga przekaże także pianino.

Nowy pawilon Domu jest przeznaczony dla osób wymagających całodobowej opieki. DPS zapewnia wyżywienie, udziela pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i pielęgnacji oraz załatwianiu spraw osobistych.

Dom organizuje i w miarę możliwości zapewnia transport na wizyty lekarskie. Mieszkańcy mogą uzyskać wsparcie i porady psychologiczne. DPS zapewnia również rehabilitację ruchową, w tym przyłóżkową w ramach indywidulanych programów rehabilitacji leczniczej.

Mieszkańcy Domu mogą korzystać z biblioteki i różnych form terapii zajęciowej, w tym muzykoterapii, warsztatów rękodzieła artystycznego, pracowni plastycznej, kącika szachowego i gier logicznych, kącika prasowego, kulinarnego oraz klubu filmowego.

Miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej im. Helclów wynosi prawie 5,4 tys. zł.

W Krakowie działa 16 domów pomocy społecznej. Dysponują 2086 miejscami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR