Kraków: kontrolerzy dopatrzyli się zaniedbań w domu opieki

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia   08 stycznia 2015 11:08


Kraków: kontrolerzy dopatrzyli się zaniedbań w domu opieki

Niedostateczna opieka nad starszymi, schorowanymi osobami, brud i problemy przy wydawaniu posiłków. To zarzuty kontrolerów urzędu wojewódzkiego i sanepidu wobec Domu Spokojnej Jesieni "Beatus" w Krakowie - opisuje "Gazeta Wyborcza".

Placówka nie ma kontraktu z NFZ. Cały ciężar utrzymania podopiecznych w wysokości ok 2700 zł miesięcznie spada na rodziny. Beatus zapewnia wyżywienie, ale krewni dodatkowo muszą dostarczać leki i pieluchomajtki. To bardzo wysoka kwota, za którą dyrekcja gwarantuje całodobową opiekę. Tej jednak nie było.

Po skardze rodziny jednego z pensjonariuszy Urząd Wojewódzki, który sprawuje opiekę nad tego typu placówkami wysłali do niej kontrolerów. Potwierdzili oni zarzut niedostatecznej opieki personelu nad mieszkańcami. W raporcie zapisano, że w momencie wejścia do placówki wszyscy pracownicy przebywali w dyżurce.

Kontrolerzy zwrócili także uwagę na przykre zapachy, lepiące się podłogi oraz poplamione ściany. Potwierdziły się też nieprawidłowości dotyczące wydawania posiłków. Kolacja przy Siemaszki serwowana jest zbyt wcześnie (o 17.30), co jest niezgodne z Ustawą o pomocy społecznej. Ustawa nakazuje, by ostatni dzienny posiłek podawany był nie wcześniej niż o godzinie 18.

Osobną kontrolą przeprowadził Sanepid. Odnotował on, że zupa w dniu kontroli była chłodna. Inspektorzy zwrócili uwagę również brud na pojemnikach, w których dostarcza się gotowe posiłki dla osób jedzących w pokojach.

Urząd wojewódzki i sanepid wydali Beatusowi polecenia pokontrolne, które mają wyeliminować nieprawidłowości. Brudne ściany mają zostać odmalowane do 30 września br.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.