Kraków: w DPS-ie Helclów zbudują trzeci pawilon artysty seniora

RYNEK OPIEKI

Autor: UM Kraków/Rynek Seniora   08 października 2015 11:14


RynekSeniora.pl
Kraków: w DPS-ie Helclów zbudują trzeci pawilon artysty seniora Dom Pomocy Społecznej Helcólów mieści się w centrum Krakowa, przy ulicy noszącej imię fundatorów placówki. Fot. Marcia Taylor/Flickr.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie obchodzi jubileusz 125-lecia istnienia. Jubileuszowe uroczystości zaplanowano na czwartek i piątek (8-9 października). Odbędzie się wtedy poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę trzeciego pawilonu artysty seniora, przeznaczonego dla 55 osób.

8 października (czwartek) uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 15 celebrowaną przez kard. Stanisława Dziwisza (kaplica pw. św. Anny, DPS).

W trakcie nabożeństwa odbędzie się poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę trzeciego pawilonu artysty seniora.

Z kolei 9 października (piątek) odbędzie się konferencja „Dobroczynność w aspekcie historycznym, aktualnie i przyszłościowym”. Początek o godz. 9, świetlica DPS przy ul. Helclów 2. Program konferencji jest dostępny na stronie www.dpshelclow.pl.

Dom Pomocy Społecznej powstał z fundacji prywatnej małżonków Anny i Ludwika Helclów, którzy swój majątek przeznaczyli na wybudowanie Domu Ubogich. Za sprawą architekta miejskiego Tomasza Prylińskiego, który zaprojektował gmach wraz z kaplicą, stał się perełką Krakowa i na trwałe wpisał się w jego pejzaż. Budowa trwała cztery lata (1886-1890 r.).

W 1990 r. powstał program modernizacji Domu, z wielkich sal wieloosobowych wygospodarowane zostały pokoje z zapleczem sanitarnym. Jednocześnie z poprawą standardu nastąpiło zmniejszenie ilości  mieszkańców, osiągając w 2010 r. liczbę 332 mieszkańców. Oprócz modernizacji wybudowano nowoczesny, dwufunkcyjny budynek kuchnio-pralni, wyposażony w najnowsze linie technologiczne.

Ponadto  z  inicjatywy prezydenta Jacka Majchrowskiego wybudowane zostały dwa pawilony w których zamieszkali seniorzy - artyści. Niektórzy z nich mimo sędziwego wieku są aktywni, malują, biorą udział w plenerach i wystawach. Aktualnie Dom ma jeszcze jedno poważne zadanie - wybudować trzeci pawilon seniora artysty, przeznaczony dla 55 osób.

Pracownicy domu dążą do zorganizowania dla około 200 osób jak najlepszej opieki, prowadzonej w różnorodnych formach. Dla około 140 osób oprócz podtrzymywania dobrego stanu zdrowia najważniejsze są działania zmierzające do zagospodarowania wolego czasu. W tym zakresie placówka może pochwalić się bogatą ofertą zajęć. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.