Krakowski "Tele-Anioł" zaopiekuje się starszymi

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   12 lutego 2018 10:09


Krakowski "Tele-Anioł" zaopiekuje się starszymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Małopolsce program "Tele-Anioł" ma objąć 10 tys. starszych osób. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której jednym przyciskiem wezwie pomoc w razie potrzeby. Program przewiduje też wsparcie dla beneficjentów w codziennych czynnościach.

Jeszcze w tym roku pierwsi mieszkańcy Małopolski będą mogli przetestować usługi Tele-Anioła. Beneficjentami programu będą osoby niesamodzielne ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność. Program zakłada kompleksowy system opieki, umożliwiający im jak najdłuższe, bezpieczne pozostanie w miejscu zamieszkania - w rodzimym środowisku.

- W przypadku zagrożenia życia osoba niesamodzielna, która jest sama w domu, ma małe szanse na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. I z myślą o takich osobach powstał ten program, który umożliwi im szybką komunikację z telecentrum, a w efekcie - natychmiastową i skuteczną pomoc. Czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie - powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Każda z zakwalifikowanych do programu osób otrzyma specjalną opaskę - tzw. bransoletkę życia, dzięki której szybko wezwie pomoc, naciskając przycisk SOS. W centrum teleopieki przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu oczekiwać będzie zespół ratowników medycznych.

Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin, zakwalifikowani do programu będą mogli skorzystać z pomocy i porady zespołu lekarzy, psychologów i teleasystentów.

- Z naszych statystyk wynika, że osób powyżej 75. roku życia, żyjących samotnie w swoich domach - bez współtowarzyszy i bez rodziny - jest w Małopolsce ponad 55 tys. Do tego dochodzą osoby, które czują się zagrożone w swym codziennym życiu. Dlatego ponad półtora roku temu zadecydowaliśmy o stworzeniu programu, który takie osoby wesprze i pozwoli im na obniżenie poczucia zagrożenia i na ponowne włączenie ich w życie - w środowisko w którym mieszkają - powiedział marszałek województwa małopolskiego - Jacek Krupa.

Część uczestników programu "Tele-Anioł" będzie także korzystać ze specjalnych usług opiekuńczych świadczonych w domu - zarówno przez fachowców, jak w ramach opieki sąsiedzkiej. Pomoc ta obejmie nie tylko zabiegi, ale też pomoc w codziennych czynnościach, jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc przy porządkach, transporcie do lekarza i w załatwianiu spraw formalno-urzędowych. Tą opieką zostanie objęta grupa ok 3,2 tys. osób.

W ramach tych działań przewidziano specjalistyczne kursy dla 160 opiekunów i 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski. Za tą część programu odpowiadać będzie Caritas Diecezji Kieleckiej.

Pierwszym krokiem do realizacji programu "Tele-Anioł" było podpisanie w piątek umowy partnerskiej pomiędzy województwem małopolskim a Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem "Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego" z Suchej Beskidzkiej - partnerami odpowiedzialnymi za rozpoczęcie i realizację składowych części projektu.

- W Małopolsce myślimy długofalowo - już teraz testujemy nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne. Obserwujemy obecne tendencje demograficzne i dostrzegamy wyzwania, jakie wiążą się z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Jestem pewny, że za kilka lat teleopieka będzie powszechnym rozwiązaniem - powiedział marszałek Krupa.

Rekrutacja uczestników do pierwszej części Tele-Anioła rozpocznie się jeszcze w tym półroczu - weźmie w niej udział ok. 5 tysięcy osób. Kolejna - na przełomie 2019 i 2020 roku.

Koszt Tele-Anioła to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,4 mln zł stanowią środki unijne pozyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pozostałe koszty pokryją środki od partnerów oraz dofinansowanie z budżetu państwa. Projekt ma być realizowany przez 3 lata. Liderem projektu jest Województwo Małopolskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR