Królowa Szwecji w Polsce: liczba cierpiących na demencję wzrośnie trzykrotnie

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 marca 2017 09:51


Królowa Szwecji w Polsce: liczba cierpiących na demencję wzrośnie trzykrotnie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (1 marca) królowa Szwecji odwiedziła Polskę z okazji finału konkursu o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii. Podczas spotkań mówiła o problemach, jakie przed sektorem ochrony zdrowia stawiają choroby związane ze starzeniem się społeczeństw.

Celem wizyty królowej było stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat wyzwań dotyczących opieki nad osobami starszymi oraz podkreślenie znaczenia zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.

Królowa podkreślała, że demencja i inne choroby związane ze starzeniem się bardzo szybko stają się globalnym wyzwaniem dla sektora ochrony zdrowia. - W tym momencie ok. 48 mln osób cierpi na demencję na całym świecie, co powoduje ból i smutek wśród pacjentów, ale także i ich bliskich - powiedziała królowa.

Dodała, że wraz ze starzeniem się społeczeństw, liczba pacjentów z demencją do 2050 r. wzrośnie trzykrotnie. - Będzie to wyzwanie, które będzie wymagało nowych rozwiązań, a także kreatywnych, zaangażowanych idei, które będą odgrywać kluczową rolę - powiedziała.

Studenci pielęgniarstwa docenieni za projekty dla seniorów
Podczas wizyty w Ambasadzie Szwecji w Warszawie królowa wręczyła Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii studentce pielęgniarstwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Natalii Duszeńskiej.

Stypendium to zostało ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa, którzy zaprezentują najbardziej kreatywne rozwiązanie, mające na celu usprawnienie opieki nad osobami starszymi.

Natalia Duszeńska jest pierwszą polską laureatką konkursu; dotychczas był on organizowany w Szwecji i Finlandii. - Jestem niezwykle dumna, ale także mam wielkie oczekiwania wobec faktu, iż do naszego stypendium przyłącza się Polska i polscy studenci - powiedziała królowa Sylwia.

Tegoroczna laureatka przygotowała projekt "Na marzenia nigdy nie jest za późno", którego celem jest stworzenie organizacji łączącej seniorów oraz ludzi chętnych nieść pomoc osobom starszym.

Duszeńska powiedziała, że marzeniem osób starszych są nie tylko podróże lub np. spotkanie z papieżem, ale często są to także proste życzenia, takie jak wyjście do opery lub kina. - Większość moich pacjentów myśli o sobie na końcu; zazwyczaj myślą o swoich dzieciach lub wnukach i o tym, jak ich uszczęśliwiać. Moją ambicją jest zwrócenie uwagi na ich potrzeby i marzenia - powiedziała laureatka.

Zdrowie obszarem współpracy polsko-szwedzkiej
Podczas uroczystości ambasador Szwecji Inga Eriksson Fogh zwróciła uwagę, że u podstaw Nagrody Pielęgniarskiej Królowej Sylwii leżą innowacyjność i kreatywność. - Jestem przekonana, że ta nagroda będzie stanowiła dalszy impuls na rzecz współpracy pomiędzy Polską a Szwecją. Celem naszego partnerstwa strategicznego jest określenie obszarów współpracy i wzajemnych interesów. Sektor zdrowotny jest właśnie takim potencjalnym obszarem - powiedziała.

Ambasador podkreślała, że relacje polsko-szwedzkie mają wieloletnią historię, a handel pomiędzy oboma państwami wzrasta. Zwróciła też uwagę, że na polskich uczelniach medycznych uczy się wielu szwedzkich studentów.

- Zarówno w Polsce, jak i w Szwecji żyjemy teraz dłużej. Z jednej strony jest to oczywiście niezwykle pozytywne, niemniej stanowi to także wyzwanie dla naszych społeczeństw, szczególnie dla sektora opieki zdrowotnej - powiedziała Inga Eriksson Fogh.

Królowa odwiedziła nasz kraj na zaproszenie Medicover i Fundacji Medicover, która zajmuje się organizacją konkursu w Polsce. Podczas wizyty w Polsce królowa odwiedzi również Medicover Senior Dom Opieki Józefina, a także Szpital Medicover na warszawskim Wilanowie, gdzie spotka się z pielęgniarkami i pielęgniarzami szpitala.

Królowa Szwecji (wł. Silvia Renate Sommerlath) jest żoną króla Karola XVI Gustawa. Urodziła się w 1943 r. w Niemczech. Jest tłumaczem i mówi w sześciu językach: szwedzkim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim i angielskim; płynnie posługuje się też szwedzkim językiem migowym.

Została odznaczona m.in. Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu, który odebrała w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR